W Kenii dostrzeżono nietypowe stworzenia. Dwie białe żyrafy zostały uchwycone przez obiektyw pośród bujnej roślinności.

Sierść zwierząt jest jednolita i nie ma brązowo-beżowych wzorów, które są charakterystyczne dla tego gatunku. Zarówno matka jak i młode są niewątpliwym wyjątkiem.

Czemu żyrafy są białe?

Według naukowców ich nietypowy wygląd jest spowodowany przez zmianę genetyczną. Zwierzęta odziedziczyły rzadki gen, który powoduje chorobę zwaną leucyzmem. Choroba ta charakteryzuje się częściowym lub całkowitym brakiem obydwu rodzajów melaniny. Pigment został zredukowany w komórkach skóry żyraf, dlatego też kolor sierści jest biały.

W przeciwieństwie do popularniejszego albinizmu, leucyzm nie wpływa zmianę koloru oczu. Ta nietypowa zmiana w organizmie zachodzi niezwykle rzadko.

„Nasza obecność im nie przeszkadzała”

Zwierzęta przebywają w rezerwacie, który jest zarządzany jest przez Program Ochrony Hirola (HCP), organizację pozarządową chroniącą siedlisko antylopy hirola, która jest najbardziej zagrożoną antylopą świata.

– Podeszły bardzo blisko i były nadzwyczaj spokojne. Nasza obecność im nie przeszkadzała – powiedział obserwator.

– Matka chowała się i wyłaniała, żeby zasugerować nam, że jej dziecko ukrywa się za krzakami – napisał przedstawiciel organizacji.

W styczniu ubiegłego roku, zaobserwowano podobne przypadki w Parku Narodowym Taranigire w Tanzanii i w Kenii.

Białe żyrafy uznawane są za „zagrożone wyginięciem” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, jak szacują naukowcy żyje około 8,500 białych osobników.

 

Źródło: Independent, tvn24
0 0 votes
Article Rating