Czerwony, najwyższy stopień alarmu pogodowego ogłoszono w niedzielę na Białorusi z powodu utrzymujących się od wielu dni upałów. Eksperci zalecają, by zrezygnować z wysiłku fizycznego, ekspozycji na słońce w godz. 12-16 oraz zamiast alkoholu pić czystą wodę.

Rekord temperatury

Urząd hydrologiczno-meteorologiczny zaleca mieszkańcom m.in., by nie przebywali na słońcu w godzinach od 12 do 16, ograniczyli jazdę samochodem i w żadnym wypadku nie zostawiali dzieci w stojącym pojeździe – nawet na krótki czas oraz by pili dużo wody, zrezygnowali z intensywnego sportu oraz z alkoholu.

 

Szkodliwy i groźny upał

Władze ostrzegają, że upały mogą zwiększyć liczbę wypadków z powodu odkształcenia szyn kolejowych oraz asfaltowego pokrycia dróg, a także pożarów. 

Już wcześniej w związku z upałami wolontariusze zaczęli rozdawać butelki z wodą pitną w Mińsku, Brześciu i Homlu, a Ministerstwo Gospodarki Leśnej wprowadziło zakaz wstępu do lasów w niektórych rejonach czterech obwodów: mińskiego, witebskiego (północ), grodzieńskiego (zachód) i homelskiego (wschód).

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zaapelowało zaś, by nie rozpalać ognisk i nie palić papierosów w lasach.Według danych tego resortu do piątku od początku lata wybuchło już 278 pożarów na powierzchni prawie 93 ha, najwięcej w obwodzie mińskim i homelskim.

 

Rekordowe upały

Temperatura sięgnęła w sobotę w białoruskiej stolicy 34,5 st. C, ustanawiając tym samym nowy rekord – poprzedni padł 78 lat temu, gdy 2 sierpnia 1936 roku w białoruskiej stolicy termometry wskazały 33 st. C. Jednocześnie w mieście Kościukiewicze na wschodzie Białorusi padł rekord dzienny dla całego kraju – słupek rtęci wzrósł tam do 35,5 st. C.

W niedzielę oczekuje się w Mińsku jeszcze wyższej temperatury – 35 stopni. Oznacza to, że może zostać pobity zarówno rekord Mińska dla 3 sierpnia, wynoszący 34,6 st. C, jak i rekord temperatury w białoruskiej stolicy od chwili rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych, wynoszący 35 stopni.

Absolutny rekord temperatury padł na Białorusi 20 sierpnia 1946 r. w Wasilewiczach na południowym wschodzie, kiedy to słupek rtęci wzrósł do 38 stopni C.