Postawienie wstępnej diagnozy na podstawie tęczówki oka ma umożliwić lekarzom wynalazek studentów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w BiałymstokuEyescan. Urządzenie skanujące oko ma być zintegrowane z aplikacją na smartfon i tablet.

 

eyescan

 

 

Eyescan to odpowiedź na brak narzędzia diagnostycznego, które pozwalałoby lekarzom pierwszego kontaktu już we wczesnym stadium choroby określić, do jakiego specjalisty skierować danego pacjenta – powiedział PAP jeden z twórców projektu Marcin Joka.

Wynalazcy – studenci Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – szukali takiego rozwiązania do diagnozy, które nie ingerowałoby w ludzkie ciało.

– Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaka ludzka tkanka, oprócz krwi, pozwalałaby na znalezienie powiązań jakichś chorób z organami – i znaleźliśmy tęczówkę – powiedział współtwórca wynalazku. Badacze odwołali się w ten sposób do irydologi, czyli nauki zajmującej się badaniem tęczówki oka i dna oka, którego celem jest ocena aktualnego stanu zdrowia.

Pierwszym krokiem do skonstruowania wynalazku było przeanalizowanie tęczówki i stworzenie prototypu aplikacji, która analizuje obraz tęczówki oka i pokazuje zmiany w tej tęczówce, jak przebarwienia czy zmiany strukturalne. Efektem – jak mówił Joka – jest porównanie tej analizy z mapami irydologicznymi, pokazującymi jakie narządy i układy znajdują swoje odzwierciedlenie w określonych miejscach na powierzchni tęczówki. – Wynik tej analizy pozwala oszacować czy w organizmie dzieje się coś złego już na wstępnym etapie rozwoju choroby – dodał.

Eyescan ma składać się ze specjalnego urządzenia, które będzie skanowało oko. Następnie dane będą analizowane i wysyłane do tzw. chmury (czyli wirtualnej bazy danych), a za pomocą aplikacji lekarz będzie w stanie odebrać je i odczytać wstępną diagnozę. Będą tam wypisane m.in. zmiany jakie zaszły w organizmie oraz lista potencjalnych chorób.

Na obecnym etapie wynalazku stworzony jest prototyp oprogramowania do analizowania obrazu tęczówki. Kolejnym krokiem – jak powiedział Joka – będzie konstrukcja urządzenia do skanowania oka w odpowiednich warunkach oświetleniowych, ale – jak dodał – na to potrzebne są środki finansowe.

 

Źródło: polskieradio.pl
Tagi: Eyescan, skanowanie, irydologia, wynalazek, urządzenie, diagnoza, diagnostyka, oko, program, analiza

 

0 0 votes
Article Rating