Po raz pierwszy chiński statek handlowy przepłynął Przejściem Północno-Wschodnim, czyli drogą morską łączącą Europę z Pacyfikiem biegnącą wzdłuż północnych brzegów Eurazji. We wtorek transportowiec przypłynął do portu w Rotterdamie.

19 000-tonowy Yong Sheng, zarządzany przez chińskiego armatora COSCO, opuścił chiński port 8 sierpnia. Trasa północna wokół Eurazji zrobiła się latem żeglowna ze względu na szybkie tempo topnienia lodu na Oceanie Arktycznym. 

Jak szacują eksperci, przepłynięcie tą trasą będzie możliwe w porze letniej przez kolejne lata. Władze rosyjskie, które udzielają zezwoleń, wymagają jednak od armatorów odpowiedniego przystosowania statków do żeglugi po arktycznych wodach.

Arktyczny transport

W ubiegłym roku tę trasę po raz pierwszy pokonał chiński lodołamacz. Z kolei w 2010 roku norweski transportowiec z rudami żelaza na pokładzie stał się pierwszym nierosyjskim statkiem, jaki pokonał tę trasę.

Tylko w tym roku Rosja wydała 204 pozwolenia na pokonanie tej trasy. COSCO dostało pozwolenie jeszcze na dwa kursy w tym roku. Największa rosyjska firma spedycyjna oferuje przewóz niekontenerowanych ładunków na tej trasie przez 6 miesięcy w roku.

Źródło: ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating