Arktika-M to rosyjski satelita, który został wystrzelony w niedzielę 28 lutego. Jego zadaniem ma być monitoring i kontrola środowiska Arktyki.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosja wystrzeliła w niedzielę swojego kosmicznego satelitę Arktika-M. Jego misją ma być monitorowanie klimatu i środowiska w Arktyce.

W ciągu ostatnich trzech dekad Arktyka ocieplała się ponad dwa razy szybciej niż inne regiony świata. Rosja uznała, że warto rozwijać bogate w źródła energii miejsce, inwestując w Północną Drogę Morską do żeglugi.

– Satelita z powodzeniem osiągnął zamierzoną orbitę po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przez rakietę Sojuz – poinformował na Twitterze Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Niedzielny start rakiety

Zdjęcia i obserwacje

Rosja planuje wysłać drugiego satelitę w 2023 roku. Dzięki obu urządzeniom, możliwy będzie całodobowy monitoring Oceanu Arktycznego i powierzchni Ziemi w każdych warunkach pogodowych – twierdzą przedstawiciele Roskosmosu.

Arktika-M będzie miała wysoce eliptyczną orbitę, która będzie przebiegać wysoko nad północnymi szerokościami geograficznymi, umożliwiając jej monitorowanie północnych regionów przez długi czas.

Eksperci z Roskosmosu podali, że na orbicie satelita będzie w stanie monitorować i robić zdjęcia Arktyce co 15-30 minut Arktyki, czego nie mogą w sposób ciągły obserwować satelity krążące nad równikiem Ziemi. Satelita będzie również w stanie retransmitować sygnały o niebezpieczeństwie ze statków, samolotów lub ludzi w odległych obszarach, w ramach międzynarodowego satelitarnego programu poszukiwawczo-ratowniczego Cospas-Sarsat.

 

 

Źródło: Reuters, https://www.byscoop.com/russia-launches-first-arctic-monitoring-satellite-arktika-m/
3 2 votes
Article Rating