„Dzięki bioczujnikom, które emitują światło po połączeniu z charakterystycznym dla wirusa białkiem bądź przeciwciałami przeciwko niemu, można “od ręki” wykrywać zakażenie Covid-19 lub potwierdzać przebycie tej choroby” – poinformowali naukowcy z University of Washington na łamach „Nature”.

Bioczujnik (biosensor) to część urządzenia pomiarowego stosowanego w biotechnologii i medycynie. Składa się on z części biologicznej oraz części aparaturowej przetwarzającej sygnał odebrany przez część biologiczną.

Aby zdiagnozować zakażenie powodującym Covid-19 koronawirusem SARS-CoV-2, większość laboratoriów medycznych opiera się obecnie na technice zwanej RT-PCR, która powiela materiał genetyczny wirusa, aby można go było wykryć.

Technika ta wymaga wyspecjalizowanego personelu i sprzętu. Zużywa również materiały laboratoryjne, które są obecnie bardzo poszukiwane na całym świecie. Problemy z łańcuchem dostaw spowolniły wyniki testów COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i nie tylko.

Nowy sposób na wykrycie zakażenia

Naukowcy z University of Washington (UW) opracowali nowy sposób wykrywania pandemicznego koronawirusa, a także przeciwciał przeciwko niemu.

Zaprojektowali bioczujniki oparte na białkach, które świecą w ciągu kilku minut po zmieszaniu ze składnikami wirusa lub specyficznymi przeciwciałami przeciwko Covid-19.

Jako materiał do badania służy płyn pobrany z nosa lub próbka krwi.

Wykorzystanie tej technologii powinno umożliwić szybsze i bardziej powszechne wykonywanie testów w najbliższej przyszłości. Badanie przeciwciał może wykazać, czy dana osoba chorowała już na Covid-19.

Biosensory są dziełem zespołu Davida Bakera, profesora biochemii i dyrektora Instytutu Projektowania Białek na UW. Do ich zaprojektowania naukowcy wykorzystali symulacje komputerowe.

„Pokazaliśmy w laboratorium, że nowe czujniki mogą z łatwością wykrywać białka lub przeciwciała wirusa w symulowanym płynie nosowym lub surowicy krwi” – powiedział Baker.

„Naszym następnym celem jest zapewnienie niezawodnego wykorzystania w diagnostyce. Ta praca ilustruje moc projektowania białek de novo do tworzenia od podstaw urządzeń molekularnych o nowych i przydatnych funkcjach” – dodał.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating