67-letnia mieszkanka Birmingham w Wielkiej Brytanii udała się po poradę do okulisty, gdyż – jak twierdziła – czuła dyskomfort wokół jednego oka. Kiedy lekarze przyjrzeli się jej dolegliwości, to szybko znaleźli przyczynę. A właściwie wiele przyczyn – 27 szkieł kontaktowych, które utknęły i utworzyły z czasem coś, co lekarze określili mianem „niebieskiej masy”.

67-latka skarżyła się, że niedowidzi na jedno oko i cały czas je „czuje”. Początkowo lekarze myśleli, że przyczyną jest „suche oko”, dolegliwość typowa dla osób w średnim wieku oraz tych, którzy dużo czasu spędzają przed ekranem komputera. Potem okuliści stwierdzili, że pacjentka może mieć kataraktę.

Podczas przygotowywania kobiety do zabiegu, lekarze z zaskoczeniem odkryli pod górną powieką niebieską masę. Utworzyły ją 27 szkła kontaktowe.

Byliśmy zszokowani. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy – powiedział okulista Rupal Morjaria w rozmowie z brytyjską czasopismem medycznym BMJ.

Pacjentka używała szkieł kontaktowych od 35 lat. Jak długo gromadziły się jej pod powieką, tego nie wiadomo. Za każdym razem jak traciła soczewkę, była przekonana, że ją zgubiła, brała następną i zakładała.

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating