8 tysięcy dolarów – tyle w nocy polskiego czasu trzeba było zapłacić za jednego bitcoina. To najwyższa cena kryptowaluty w historii notowań.

Nad ranem polskiego czasu nastąpiła korekta i kurs bitcoina ustabilizował się na poziomie 7978 dolarów. Oznacza to, że za jednego bitcoina należy zapłacić obecnie 28,7 tysięcy złotych.

Wycena bitcoina z małymi wahaniami rośnie nieprzerwanie od wiosny 2015 roku. Wówczas cyfrową walutę wyceniano na poziomie około 230 dolarów. Oznacza to wzrost o ponad 2 tysiące procent. Tylko w ostatnich 12 miesiącach cena bitcoina wzrosła z 730 do 8 tysięcy dolarów, czyli o 983 proc.

 

Krytyka

Przed rosnąca bańką na rynku bitcoina, jaki przed samą kryptowalutą ostrzega coraz więcej ekspertów.  Dla przykładu, Jamie Dimon, dyrektor generalny banku inwestycyjnego JP Morgan, określił bitcoina mianem „oszustwa”. – To nie jest realna rzecz – powiedział podczas wrześniowej konferencji prasowej.

Podobne ostrzeżenie wystosował już wcześniej zdobywca nagrody Nobla Robert Shiller, który przewidział bańki na rynku nieruchomości i technologicznym (słynna bańka dotcomów). Niedawno stwierdził, że „bitcoin to obecnie najlepszy przykład bańki”.

We wrześniu minister finansów Rosji Anton Siłuanow ogłosił zamiar uregulowania obrotu bitcoinami i innymi tego rodzaju kryptowalutami, jeśli odbywa się on z udziałem rosyjskich obywateli oraz przedsiębiorstw. Minister sprecyzował, że do końca roku jego resort opracuje ustawę, która określi procedurę zakupu kryptowalut. W jej ramach ma być między innymi przewidziana rejestracja podmiotów chętnych do zakupu wirtualnych walut.

 

0 0 votes
Article Rating