Samolot wykonujący pierwszy bezpośredni lot pasażerski na trasie Australia-Wielka Brytania wylądował w niedzielę rano na lotnisku Heathrow w Londynie – podało BBC. Lot z Perth na zachodzie Australii trwał nieco ponad 17 godzin.

W tym czasie Boeing 787-9 Dreamliner australijskich linii lotniczych Qantas z ponad 200 pasażerami i 16 członkami załogi na pokładzie pokonał 14 498 km. Jak pisze BBC, maszyna wykorzystana podczas lotu jest dwa razy bardziej energooszczędna niż Boeing 747.

Dzięki temu, że nie było międzylądowań w Singapurze lub na Bliskim Wschodzie czas lotu został skrócony o około trzy godziny – wskazuje agencja Reutera.

Jedna z dłuższych tras na świecie

Był to drugi pod względem długości lot na świecie po połączeniu oferowanym przez katarskie linie Qatar Airways z Ad-Dauhy do Auckland w Nowej Zelandii. Trasa ta liczy 14 529 km i jest o 31 km dłuższa niż pokonana w nocy z soboty na niedzielę przez maszynę australijskiego przewoźnika.

Szef Qantas Alan Joyce nazwał nowe połączenie z Perth do Londynu „trasą przełomową”. – To historyczny dzień dla lotnictwa – dodał. Przypomniał, że pierwsze loty przewoźnika na trasie między Australią a Wielką Brytanią, nazywanej trasą kangurów, trwały cztery dni i obejmowały siedem przystanków.

Władze stanu Australia Zachodnia liczą, że dzięki temu nowemu bezpośredniemu połączeniu wzrośnie liczba turystów odwiedzających ten region.

 

 

 

 

 

 

 

0 0 vote
Article Rating