Trzydzieści osób zostało rannych w wypadku na trasie krajowej numer jeden w miejscowości Bogusławice koło Częstochowy. Stan kilku jest poważny. Na trasie zderzyły się dwa tiry oraz autokar rejsowy. Ciężarówki zapaliły się. Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Uczestniczy w niej pięć śmigłowców i siedem karetek.

Do wypadku doszło przed godziną 14 w czwartek 2 lipca. Na miejsce zostały wysłane śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Warszawy, Łodzi, Ostrowa Wielkopolskiego i Opola oraz śmigłowiec wojskowy MI-8.

Zderzyły się autobus, pojazd ciężarowy z naczepą i cysterna, doszło do zapalenia się tych pojazdów. Wstępnie ustalono, że na obecną chwilę rannych jest około 30 osób – powiedziała . szt. Marta Kaczyńska z częstochowskiej komendy policji.

Poszkodowani pasażerowie w większości o własnych siłach opuścili autokar. Pozostali zostali ewakuowani. To prawdopodobnie cudzoziemcy – obywatele Ukrainy, którzy jechali w stronę Słupska. Kierowca autokaru był zakleszczony w pojeździe. Udało się go już wydostać.

Do wypadku doszło na pasach w stronę Warszawy. To remontowany i zwężony odcinek DK1. Trasa jest całkowicie zablokowana. Najpoważniej poszkodowane osoby trafiły już do szpitali. Mają przede wszystkim urazy klatki piersiowej, głowy czy kończyn.

W wypadku uczestniczyły też dwie ciężarówki, jedna z nich zapaliła się. Jeden z tych pojazdów to prawdopodobnie silos paszowy, a nie cysterna. Mamy informację, że w jednym z tych pojazdów były przewożone materiały niebezpieczne. Jakie konkretnie, nie jesteśmy w stanie jeszcze wskazać, listy przewozowe uległy spaleniu – powiedział mł. bryg. Kamil Dzwonnik z częstochowskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej

Na miejsce skierowano około 30 jednostek straży pożarnej.

Śmigłowce i karetki – trwa akcja ratunkowa

Jeden ze śmigłowców LPR został wysłany z pacjentem do szpitala w Łodzi. Na miejscu wypadku trwa badanie innych pacjentów, którzy na pokładach maszyn LPR polecą do kolejnych placówek.

Najciężej ranni trafią do szpitali specjalistycznych na pokładach śmigłowców , po to, żeby nie blokować najbliższych szpitali dla karetek – powiedziała RMF FM Justyna Sochacka z LPR.

Sytuacja po wypadku na dk 1 w Bogusławicach jest opanowana. Apelujemy do kierowców znajdujących się na zablokowanej trasie  o cierpliwość oraz o tworzenie korytarza życia i umożliwienie dojazdu na miejsce karetkom  – powiedział przed godziną 16 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według jego informacji w wyniku zderzenia autokaru i dwóch ciężarówek poszkodowane zostały 32 osoby, w tym 8 z nich trafiło do szpitala.

Osoby, które zakwalifikowano w czasie triażu z czerwonym kodem – czyli przypadki ciężkie – są przytomne – zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.

Policja kieruje na objazdy

Po wypadku trasa jest zablokowana. Policja kieruje na objazdy drogą krajową 91.

Kierowcy, którzy utknęli w korkach, mogą ominąć miejsce wypadku jadąc z Częstochowy w kierunku Piotrkowa DK 91 i podobnie w przeciwnym kierunku.

 

 

Źródło: RMF24
0 0 votes
Article Rating