We wtorek 31 marca tuż przed godziną 17.00 czasu lokalnego (23:52 UTC) silne trzęsienie ziemi nawiedziło północną część Boise, stolicy stanu Idaho.

Jak podaje Amerykański Instytut Geologiczny, trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.5 wystąpiło 118 kilometrów na północny wschód od miasta Meridian w Idaho, w pobliżu górskiego miasteczka Stanley.
Marcus Smith, koordynator oddziału ratownictwa medycznego w St. Luke’s Wood River Medical Center, powiedział, że szpital, około 104 km na południe od epicentrum, mocno odczul wstrząsy, jednak nie przeszkodziły one w leczeniu pacjentów.
„Poczułem jakby fala przetoczyła się przez ziemię i od razu wiedziałem o co chodzi”, powiedział Smith.
Brett Woolley, właściciel restauracji w Stanley, powiedział, że słyszał trzęsienie ziemi, zanim je poczuł.
„Usłyszałem ryk, który na początku brzmiał jak wiatr, ale potem ryk był potężny”, powiedział Woolley około 10 minut po trzęsieniu ziemi.
„Cały dom grzechotał, a ja zacząłem panikować. Siedzę tu zupełnie nieruchomo i tylko woda obok mnie nadal wibruje.”
Trzęsienie ziemi to dodatkowy stres dla tego regionu, który walczy ze skutkami pandemii.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w Idaho, a raporty o wstrząsach zostały wysłane z Montany, Nevady, Waszyngtonu, Kalifornii i północnego Utah.

Sejsmolodzy ze stacjami sejsmograficznymi University of Utah powiedzieli, że trzęsienie ziemi o sile 6,5 uwolniło około 15 razy więcej energii niż trzęsienie ziemi o sile 5,7 w pobliżu Magna – 18 marca.

Od czasu głównego uderzenia w Magn zarejestrowano ponad 650 wstrząsów wtórnych, ale sejsmolodzy stwierdzili, że nie ma oczywistego związku między trzęsieniem ziemi we wtorek w Boise, a trzęsieniem ziemi w Magna.

Dwa tygodnie temu trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 uderzyło w Salt Lake City, 480 km na południe. To było największe trzęsienie ziemi w Utah od 1992 roku.

Trzęsienie ziemi nastąpiło w wyniku uskoku w płytkiej skorupie płyty Ameryki Północnej. Trzęsienie ziemi miało miejsce w zachodniej części Centennial Tectonic Belt, obszaru na północ od Równiny Snake River. Historyczna sejsmiczność w bezpośrednim sąsiedztwie trzęsienia ziemi z 31 marca jest rzadka; w ciągu ostatnich 50 lat nie doszło do trzęsień ziemi M5+ w promieniu 50 km od tego zdarzenia, a najbardziej znacząca historyczna sejsmiczność w regionie wystąpiła około 100 km na wschód w strefie uskoku Lost River.


Było to miejsce trzęsienia ziemi M6.9 w szczycie Borah Peak w 1983 r. (28 października 1983 r.), W wyniku którego zginęły 2 osoby w Challis i spowodowały szkody o wartości ponad 12 mln USD w obszarze Challis-Mackay, a następnie pięć innych trzęsień ziemi M 5+ w roku kolejnym.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 1-3 kwietnia

 

 

Źródło: USGS
0 0 votes
Article Rating