Ex-huragan Ophelia przyniosła w ubiegłym tygodniu na Wyspy Brytyjskie intensywne opady deszczu i silny wiatr. To poskutkowało także sztormem. Jedna z boi pogodowych u wybrzeży Irlandii zarejestrowała rekordowo wysoką dla tego regionu falę.

Ophelia wywołała trudne warunki pogodowe w rejonie  Irlandii, Wielkiej Brytanii i Walii. Wiał tam silny wiatr i wystąpił sztorm.

 

Rekordowa fala

Jedna z boi pogodowych M5 należąca do Irlandzkiej Sieci Boi Pogodowych (IWBN) zarejestrowała rekordowo wysoką falę u południowo-wschodniego wybrzeża Irlandii. Fala miała wysokość 17,81 metra i pojawiła się 16 października. Jest to największa odnotowana fala w tym regionie w historii.

Poniżej znajduje się zdjęcie z 16 października 2017 roku z południowej Walii. Zostało zrobione w porcie w Porthcawl. Tam także wystąpiły bardzo wysokie fale.

Boja M5 zerwała się później ze swojej cumy, podobnie stało się z pozostałymi bojami. Jak podała IWBN, boja została odnaleziona 17 października przez statek MV Puffin of Fastnet Shipping.

Nie była to jedyna wysoka fala odnotowana przez boje. O godz. 12 czasu lokalnego boja M3 zarejestrowała taką o wysokości 13,59 m.

Nie był to jednak rekord na skalę świata. Ten bowiem wynosi 19 metrów i wystąpił w grudniu 2016 roku na Północnym Atlantyku.

Mapa boi pogodowych wokół Irlandii (marine.ie)

Uderzenie Ophelii

16 października cyklon posttropikalny Ophelia uderzył w Irlandię,następnie w Wielką Brytanię, a potem dotarł do Szkocji i Walii. W Irlandii zginęły trzy osoby.

Irlandzki serwis informacyjny Met Eireann poinformował, że prędkość najsilniejszych porywów wiatru wyniosła 191 kilometrów na godzinę. Taką wartość odnotowano na Fastnet Lighthouse, niewielkiej wysepce położonej o około 11 km na południe od Irlandii.

Odwołano prawie 150 lotów z głównych lotnisk Irlandii – tych w Dublinie i Shannon.

Około 360 tysięcy domów oraz firm zostało odciętych od prądu. Elektryczności pozbawiony był również budynek parlamentu irlandzkiego (znanego również jako Stormont).

Wszystkie szkoły w kraju były zamknięte w poniedziałek i we wtorek.

 

Źródło: watchers.news, independent.ie, tvn24
0 0 votes
Article Rating