Boliwia zmaga się z nagłym atakiem zimy. W wielu miejscach temperatura spadła poniżej zera, a ulice miast pokrył śnieg. Komunikacja lotnicza i drogowa została sparaliżowana. Mieszkańcy tego regionu są zaskoczeni, gdyż takie opadynietypowe dla tej szerokości geograficznej.

Boliwia - Gwałtowny atak zimy, opady takie są nietypowe dla tej szerokości geograficznej

Jak informują lokalne media, w ostatnich dniach pogoda daje się we znaki mieszkańcom Boliwii. Termometry w wielu miejscach, m.in. w La Paz, El Alto, Oruro i Potosi, pokazały wartości poniżej zera. Poza tym na obszarach wyżynnych i w pobliżu El Alto spadł śnieg, który sparaliżował główne drogi i spowodował ogromne korki. W Oruro zamknięto szkoły.Utrudnieniem okazały się również utrzymujące przez dłuższy czas mgły i silny wiatr. Opóźnione zostały loty z międzynarodowego lotniska El Alto.

A05H1E Bolivia Aymara Indian tends his llamas in the snow beside his mud hut on remote bleak Altiplano at 16 000ft

Utrzyma się przez najbliższe dni

Lokalni synoptycy prognozują, że zimowa aura utrzyma się do piątku 14 sierpnia.
– Wilgotne powietrze znad Amazonki przesunęło się nad obszary wyżynne i górzyste. W rejonie El Alto i La Paz opadom towarzyszy silny wiatr – mówiła meteorolog Ruth Guzman.

– Zimne fronty, które pojawiły się w Chile i w Argentynie, wygenerowały obfite opady i nagły spadek temperatury – dodała.

 
0 0 votes
Article Rating