W tym roku w Botswanie zaobserwowano liczną śmierć słoni, która na początku owiana była tajemnicą. Liczba martwych zwierząt wzrosła do 330, z 281 ostatnio zgłoszonych w lipcu. – Przyczyną śmierci były neurotoksyny produkowane przez sinice – przekazali weterynarze.

Śmierć ponad trzystu słoni spowodowana była toksynami produkowanymi przez sinice – poinformowali w poniedziałek 21 września urzędnicy.

– Podczas badań okazało się, że przyczyną śmierci słoni były neurotoksyny produkowane przez sinice. Są to bakterie znajdujące się w wodzie – powiedział Mmadi Reuben, główny weterynarz Departamentu Przyrody i Parków Narodowych w Botswanie. – Pozostaje jednak wiele pytań, na które trzeba jeszcze odpowiedzieć, na przykład dlaczego tylko słonie zmarły i dlaczego tylko w tym obszarze. Mamy kilka hipotez, które badamy – dodał.

Przyrodnicy starali się ustalić przyczynę śmierci ponad dwa miesiące po tym, jak pierwsze ciała zwierząt zostały zauważone w regionie delty rzeki Okawango.

Populacja słoni w Afryce

W sąsiednim kraju w Zimbabwe znaleziono ponad 20 martwych ciał słoni w pobliżu największego parku zwierząt. Władze podejrzewają, że uległy one infekcji bakteryjnej.

Populacja słoni w Afryce zmniejsza się z powodu kłusownictwa. W Botswanie zamieszkuje prawie jedna trzecia tego gatunku, a ich liczba wynosi około 130 tysięcy.

 

Botswana – W ciągu dwóch miesięcy znaleziono 154 martwe słonie, wykluczono zatrucie i kłusownictwo

Botswana – W ostatnim czasie ponad 350 słoni padło i nikt nie wie dlaczego, podobno niektóre słonie przed śmiercią chodziły w kółko

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating