W brazylijskim mieście Taquara zaobserwowano meteor. Zjawisko było widoczne na nocnym niebie przez kilka sekund.

Autorem nagrania jest profesor Carlos Fernando Jung, dyrektor do spraw naukowych w Brazylijskiej Sieci Obserwacji Meteorów.

Meteor został zaobserwowany 12 kwietnia o godzinie 3.21 lokalnego czasu w mieście Taquara na południu Brazylii. Zjawisko było też widziane w innej gminie stanu Rio Grande do Sul – Torres – oraz na terenie położonego bardziej na północ stanu Santa Catarina.

122 tysiące kilometrów na godzinę

Jak przekazał Jung, meteor wszedł w atmosferę ziemską z prędkością 33,95 kilometra na sekundę. To odpowiada prędkości 122 220 kilometrów na godzinę.

– Meteoroid, kiedy wszedł w atmosferę ziemską, ważył 12 kilogramów. Spłonął całkowicie – poinformował Jung.

Według lokalnych mediów, meteor prawdopodobnie spłonął na wysokości 36 kilometrów nad Oceanem Atlantyckim. Nie spowodował szkód.

Meteroid, meteor, meteoryt

Meteoroidy (okruchy skalne mniejsze od planetoid, o średnicy 0,1 mm-10 m) znajdujące się w przestrzeni międzygwiezdnej zderzają się ze sobą, dzieląc się na mniejsze fragmenty i opuszczając swoje orbity. Ocenia się, że w ciągu doby do atmosfery ziemskiej wpada kilkaset milionów takich obiektów, o masie 274 ton, przeważnie jest to jednak materiał kosmiczny o najmniejszych rozmiarach.

Kiedy meteoroidy wpadną do atmosfery ziemskiej, z powodu oporu powietrza rozgrzewają się i nazywane są wtedy meteorami. Na skutek wzrastającej temperatury zazwyczaj całkowicie się spalają.

Czasami zdarza się, że pozostają po nich niewielkie fragmenty, które docierają na powierzchnię Ziemi. Wtedy nazywamy je meteorytami.


 

 

 

Źródło: Reuters, g1.globo.com, BRAMON, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating