Brazylia zmienia politykę informacyjną dotyczącą nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju. Od soboty 13 czerwca w dziennych raportach pojawiać się będzie jedynie przyrost z ostatniej doby. Na stronach rządowych nie będzie już ogólnej liczby zainfekowanych. Zdaniem prezydenta Jaira Bolsonaro, „skumulowane dane nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji”. Ostatnie dane mówią o 690 tysiącach przypadków.

Masowe groby w pobliżu dużych miast

Z rządowych stron usunięto dane, które publikowano przez kilka ostatnich miesięcy, w tym całościową liczbę zakażonych koronawirusem. W weekend, w oficjalnym komunikacie, poinformowało o tym tamtejsze ministerstwo zdrowia. Jeszcze w sobotę opublikowano informację o 27 075 nowych przypadkach i 904 zgonach. Podano również, że 10 209 osób wyzdrowiało.

W niedzielę resort podał już tylko łączną liczbę zmarłych osób, nie sprecyzował zaś, ile przypadków śmiertelnych zanotowano w ciągu ostatnich 24 godzin.

Decyzja o zmianie sposobu raportowania spotkała się z szeroką krytyką ze strony mediów oraz brazylijskiego Kongresu. Jak zauważono, decyzję podjęto po tym, jak liczba zgonów przez cztery kolejne dni przekraczała tysiąc. Z ostatnich oficjalnych danych wynika, że w Brazylii zakażonych zostało ponad 690 tysięcy osób. Zmarło ponad 37 tysięcy.

 

Bolsonaro: WHO to partyjna organizacja polityczna

Zdaniem prezydenta Bolsonaro, „skumulowane dane nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji”. Skrajnie prawicowy przywódca wielokrotnie był krytykowany za odrzucanie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W piątek zagroził nawet jej opuszczenie, nazywając ją „partyjną organizacją polityczną”.

Polityka walki z pandemią jest jednym z przedmiotów sporu między prezydentem a opozycją.

Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie wśród państw z największą liczbą potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2. Więcej zainfekowanych jest tylko w USA. Jeśli chodzi o liczbę zgonów, Brazylia wyprzedziła Włochy i jest na trzecim miejscu za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

Szczyt pandemii w Brazylii jest prognozowany na lipiec.

 

 

 

ŹródłoBBC, PAP
0 0 votes
Article Rating