Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił niezwykłe zdjęcie. Przedstawia ono wybrzeże Lagoa dos Barros w południowej Brazylii. Zachwyt wzbudzają uchwycone na fotografii tajemnicze wzory.

Plaża Lagoa dos Barros ma długość 4,5 km. Wybrzeże formowało się przez 400 lat. W tym czasie na powierzchni ziemi powstały niezwykłe wzory, które składają się z formacji wydm.

Wydmy pojawiły się na wybrzeżu w wyniku cyklicznych wzrostów i spadków poziomu morza. Przez naukowców procesy te są określane jako transgresja i regresja morza.

Jak powstały formacje?

Piaskowe kopczyki są świetnie widoczne na zdjęciu satelitarnym. Ich kształt jest charakterystyczny dla tak zwanych barchanów, czyli wydm o półksiężycowatym kształcie, które często łączą się, tworząc długie wały. Końcówki ich ramion zwrócone są w dół i wskazują kierunek wiatru.

Wydmy zostały utworzone przez akumulację piasku. Jego cząsteczki są wleczone przez wiatr pochodzący z zachodniego Atlantyku, co sprawia, że wydmy się przemieszczają.

Te delikatne i urokliwe formacje stanowią barierę, która utrudnia wnikanie wiatru w głąb lądu, jednocześnie osłabiając skutki burz. Są swoistym buforem dla mieszkańców wybrzeża.

Liczne wydmy minimalizują też erozję przybrzeżną, związaną z działalnością fal.

 

Źródło: NASA, tvn24
0 0 votes
Article Rating