Zapierająca dech w piersiach trąba wodna szalała w pobliżu popularnego kurortu w Brazylii. Żywioł pojawił się nagle, zmuszając plażowiczów do ucieczki.

Brazylia - Trąba wodna weszła na plażę w pobliżu popularnego kurortu

W jednym z popularnych, brazylijskich kurortów szalała trąba wodna. Plażowicze najwidoczniej nie spodziewali się jej nadejścia, gdyż tego dnia wypoczywali wylegując się nad Oceanem Atlantyckim (w Praia da Piedade Guararapes na wschodzie kraju) .

Wodny wir pojawił się znienacka. Wypoczywający od razu poderwali się do ucieczki. Film trafił na serwisy społecznościowe.

– Trąba u wybrzeżu Brazylii powstała nad nagrzanymi wodami pod koniec pory letniej na półkuli południowej. W tej chwili temp wód powierzchni w tym rejonie Atlantyku wynosi od 26 do 28 st. C. Wystarczy, że w ten rejon napłyną chłodniejsze masy powietrza, a różnica temperatury pomiędzy stykającymi się masami powietrza: cieplejszą i chłodniejszą wyniesie ponad 3 st., by powstały idealne warunki do silnego tworzenia się chmury burzowej, wystąpienia burz i trąb – wyjaśnia synoptyk.

Spektakularna trąba

– Trąba wodna (trąba morska) to zjawisko meteorologiczne tworzące się nad powierzchnią ciepłych wód morskich bądź oceanicznych. Powstaje najczęściej w ciepłej części roku, nad ciepłymi wodami, pod silnie rozwijająca się chmurą burzową Cumulonimbus. Trąba wodna ma kształt smukłego leja kondensacyjnego. Lej ów składa się początkowo z wirującej chmury, stąd bywa słabo wyrażony. Pod zetknięciu się z powierzchnia wody zasysa ją. Dzięki wznoszącej się w leju wodzie morskiej jest z dużej odległości dobrze widoczny i bardzo spektakularny – informuje synoptyk.

Jak informuje Unton- Pyziołek trąby wodne są na ogół słabsze od swoich lądowych odpowiedników. Ich intensywność oscyluje zazwyczaj około F0 lub F1, a średnica leja nie przekracza 30 metrów. Kiedy dotrze na ląd, rozprasza się.

 

Najczęściej występują w tropikach

– Trąby wodne powstają podobnie jak trąby lądowe, w warunkach napływu zimnego powietrza nad cieplejsze podłoże, w tym wypadku nad cieplejsza powierzchnię wód morskich. Najczęściej występują nad bardzo ciepłymi wodami w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego, występują również w strefie klimatu umiarkowanego, w tym na Bałtyku w drugiej połowie lata – mówi synoptyk.

Brazylia, trąba wodna, Brazil, waterspout.

 

0 0 votes
Article Rating