W związku z kryzysem epidemiologicznym w stanie Amazonas brazylijski Sąd Najwyższy zezwolił w poniedziałek 25 stycznia na wszczęcie śledztwa pod kątem odpowiedzialności ministra zdrowia Eduardo Pazuelli. W tym najrzadziej zaludnionym regionie Brazylii, szczególnie w jego stolicy Manaus, doszło do załamania systemu opieki zdrowia.

Od początku roku w dwumilionowym Manaus brakuje tlenu medycznego dla wszystkich chorych oraz miejsc w szpitalach dla nowych pacjentów. Sytuacja zmusza lekarzy do wstępnej selekcji chorych z COVID-19 i podejmowania leczenia tylko wobec pacjentów „rokujących wyzdrowienie”. Z braku środków i miejsc w szpitalach nie podejmuje się tam leczenia pacjentów z chorobami współistniejącymi.

O dramatycznej sytuacji w szpitalach był poinformowany resort zdrowia, ale nie podjął żadnych działań – twierdzą krytycy rządu. Dopiero w ostatnich dniach 280 najciężej chorych ze stanu Amazonas zostało przetransportowanych do innych miast w kraju.

Zgodę na rozpoczęcie śledztwa, o co zabiegał prokurator generalny Augusto Aras, wydał w poniedziałek sędzia Sądu Najwyższego Ricardo Lewandowski. Zgodnie z jego decyzją policja ma 60 dni na przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie.

Stan Amazonas

Załamanie systemu opieki zdrowia w Amazonas

Stan Amazonas jest regionem najbardziej dotkniętym drugą falą epidemii – przypomina agencja Associated Press. W tym najrzadziej zaludnionym spośród 27 stanów Brazylii, zmarło dotąd blisko 8 tysięcy chorych na COVID-19 i wykryto ponad 250 tysięcy zakażeń, co – według Lekarzy bez Granic – „doprowadziło do całkowitej zapaści słabego systemu ochrony zdrowia na tym obszarze”. Umiera tam 170 na każde 100 000 zakażonych koronawirusem. Gdy pojawił się tam nowy, bardziej zakaźny wariant koronawirusa – liczba infekcji wzrosła o 135 procent.

Eduardo Pazuello, generał dywizji w stanie spoczynku i trzeci z kolei minister zdrowia powołany na to stanowisko w ubiegłym roku przez prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, tłumaczył załamanie się systemu opieki zdrowotnej w mieście awarią w tamtejszej fabryce tlenu medycznego. Z jego inicjatywy samoloty brazylijskich sił powietrznych rozpoczęły dostarczanie do Manaus zbiorników z tlenem, ale pomoc ta – według prokuratury generalnej – okazała się niewystarczająca i przyszła zbyt późno.

Manaus nie łączą z sąsiednimi stanami drogi o twardej nawierzchni, a dwa szpitale w mieście i kliniki prywatne nie są w stanie pomieścić zakażonych koronawirusem. W tej sytuacji minister Pazuello, specjalista od logistyki wojskowej, wydał 6 stycznia rozporządzenie, aby chorych przewoziły do szpitali w innych stanach samoloty sił powietrznych. Jednakże pierwsi pacjenci zostali przetransportowani do innych placówek dopiero 15 stycznia.

W trzymilionowym stanie Amazonas obowiązuje od poniedziałku całkowity zakaz wychodzenia z domów.

Koronawirus w Brazylii

Pod względem łącznej liczby zakażeń sięgającej 8,8 mln Brazylia zajmuje trzecie miejsce na świecie po USA i Indiach. Natomiast pod względem liczby zgonów – ponad 218 tysięcy – kraj ten jest drugim najbardziej dotkniętym koronawirusem państwem na świecie, po Stanach Zjednoczonych.

W poniedziałek władze poinformowały o 26 816 nowych zakażeniach i 627 zgonach z powodu COVID-19 w Brazylii.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Sao Paulo, gdzie liczba zakażeń sięga już 1,7 mln, a liczba przypadków śmiertelnych przekracza 51 tysięcy. Od poniedziałku w mieście obowiązują nowe restrykcje. Jakikolwiek handel nocny jest zakazany, nie mogą też działać bary i kluby. Dozwolona jest tylko działalność kluczowych dla funkcjonowania społeczeństwa firm.

W kraju od kilku tygodni prowadzone są szczepienia kilkoma preparatami, ale w związku z łamaniem zasad i próbami zaszczepienia się poza kolejką władze Brazylii wprowadziły od poniedziałku bardzo surowy system reglamentacji szczepionek.

Do użytku w Brazylii zostały dopuszczone szczepionki różnych producentów, w tym – preparaty z Chin oraz Indii. W trzeciej fazie badań znajduje się rosyjska szczepionka Sputnik V, o zgodę na udostępnienie której zabiegają firmy powiązane biznesowo z Rosją.

 

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating