Nowe dowody archeologiczne sugerują, że brazylijskie kapucynki używają kamiennych narzędzi do rozłupywania orzechów nerkowca od co najmniej 700 lat. Wg naukowców z Uniwersytetów w Oksfordzie i São Paulo, to najstarsze archeologiczne przykłady wykorzystania narzędzi przez małpy poza Afryką.

Brazylijskie kapucynki posługują się kamiennymi narzędziami od setek lat

Brazylijskie kapucynki posługują się kamiennymi narzędziami od setek lat

Autorzy publikacji z pisma Current Biology sugerują, że opisane odkrycia rodzą pytania odnośnie do pochodzenia i rozprzestrzeniania wykorzystania narzędzi wśród małp szerokonosych i skłaniają do zastanowienia, czy na wczesne ludzkie zachowania nie wpłynęły przypadkiem obserwacje małp posługujących się narzędziami.

Brytyjsko-brazylijski zespół przyglądał się współczesnym kapucynkom z Parku Narodowego Serra da Capivara. Obserwacje te zestawiono z danymi archeologicznymi z tego samego regionu. Okazało się, że małpy wykorzystywały kamienie jako młotki i kowadełka do otwierania twardych pokarmów, np. nasion i orzechów nerkowca. Młode osobniki uczyły się tej sztuki od starszych. Małpy tworzyły „rozpoznawalne stanowiska przetwarzania nerkowców”. Po użyciu narzędzia były pozostawiane w stertach w specyficznych miejscach, np. u podstawy drzewa albo na gałęzi.

Małpy posługują się kamiennymi narzędziami od setek lat

Badacze zauważyli, że kapucynki wybierały swoje ulubione narzędzia, które najlepiej nadawały się do danego celu. Kamienie wykorzystywane jako kowadła były ok. 4-krotnie cięższe od kamieni-młotków, zaś młotki były 4-krotnie cięższe od przeciętnego naturalnego kamienia. Ważny okazał się też dobór materiału. Gładki, twardy kwarcyt wybierano na młotki, a płaskie piaskowce na kowadełka.

Kamienne "kowadło" (na dole) i "młot" (na górze) znalezione przez zespół badaczy w warstwie osadów które sięgają 593 do 750 lat i są podobne do kamieni jakich kapucynki używają obecnie do rozbijania orzechów nerkowca. M. HALSAM WSP/ CURRENT BIOLOGY 2016

Kamienne „kowadło” (na dole) i „młot” (na górze) znalezione przez zespół badaczy w warstwie osadów które sięgają 593 do 750 lat i są podobne do kamieni jakich kapucynki używają obecnie do rozbijania orzechów nerkowca. M. HALSAM WSP/ CURRENT BIOLOGY 2016

By zobaczyć, jak małpia technologia się rozwijała, wykopano 69 kamieni. Akademicy kopali na głębokość 0,7 m koło nerkowców zachodnich (Anacardium occidentale), gdzie często widywano współczesne kapucynki z narzędziami. Narzędzia identyfikowano, analizując rozmiar i kształt kamieni, a także charakterystyczne uszkodzenia na powierzchni. Za pomocą spektrometrii mas potwierdzono, że ciemne resztki na narzędziach pochodziły właśnie z orzechów nerkowca. Datowanie węglowe drobin węgla drzewnego odkrytego z narzędziami pokazało, że najstarsze miały co najmniej 600-700 lat. To oznacza, że poprzedzały one przybycie Europejczyków do Nowego Świata.

Brazylijskie kapucynki posługiwały się kamiennymi narzędziami od setek lat 1

Brazylijskie kapucynki posługiwały się kamiennymi narzędziami od setek lat

Brazylijskie kapucynki posługiwały się kamiennymi narzędziami od setek lat 2

Naukowcy szacują, że technologia była wykorzystywana przez ok. 100 pokoleń kapucynek. Gdy porównano narzędzia stosowane przez współczesne małpy i najstarsze wykopane artefakty, okazało się, że były one podobne zarówno pod względem wagi, jak i preferowanych materiałów. Brak zmiany na przestrzeni kilkuset lat wskazuje, że w odróżnieniu od ludzi z tego samego regionu, małpy są konserwatywne.

Dotychczas najstarszymi przykładami wykorzystywania narzędzi przez zwierzęta nieczłowiekowate są narzędzia znalezione na trzech stanowiskach archeologicznych na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Datowane są na pomiędzy 4300 a 1300 lat temu. Dla naukowców to nowa fascynująca gałąź nauki. Okauje się bowiem, że zwierzęta być może od tysięcy lat używają narzędzi, warto więc zbadać, czy np. ludzie, przybywając w regiony, gdzie spotykali się z nowymi roślinami, nie zdobywali do małp wiedzy o nowych źródłach pożywienia.

 

Źródło: EurekAlert, kopalniawiedzy
0 0 vote
Article Rating