Na przedmieściach Brisbane w Australii odkryto nowy rodzaj pająków z rodziny Idiopidae. Budują one dobrze ukryte nory z „drzwiami„, z których wyłaniają się, by zapolować na nic niepodejrzewającą ofiarę.

Zespół badawczy z Uniwersytetu Griffitha i Muzeum Queensland, pod przewodnictwem arachnologa Jeremy’ego Wilsona, nazwał nowo odkryty rodzaj pająków Cryptoforis, co znaczy ukryte drzwi. „Drzwi” pająki tworzą przy wejściu do nor, a używają do tego liści, gałązek i jedwabiu.

– Ustanowiliśmy nowy rodzaj Cryptoforis, opisaliśmy dwa gatunki do niego należące, między innymi Cryptoforis hughesae – mówił Jeremy. – Niezwykle dobrze ukryte nory, które tworzą, różniły się od nor innych pająków we wschodniej Australii, dlatego też prawdopodobnie ten nowy rodzaj pozostał nieodkryty w przeszłości – tłumaczył.

Cryptoforis hughesae (Jeremy Wilson)

Budują nory

Przedstawiciele rodzaju Cryptoforis posiadają niesamowitą zdolność do zatykania swoich nor gałązkami i liśćmi, dzięki czemu chronią je przed zalaniem po opadach deszczu. Ponadto „drzwi” do wejścia są ruchome – otwierają się i zamykają. Jednak nory, które budują, różnią się od tych, które tworzą inni przedstawiciele z rodziny Idiopidae.

– Ten nowo opisany rodzaj pająków jest znacznie bardziej rozpowszechniony i zróżnicowany, niż wcześniej zdawaliśmy sobie sprawę, a skrupulatne badania Jeremy’ego przyczyniły się do ujawnienia tej ukrytej fauny – skomentował odkrycie Michael Rix, współautor artykułu.

Otwarta nora gatunku Cryptoforis hughesae (Michael Rix)

 

Zamknięta nora gatunku Cryptoforis hughesae (Michael Rix)

Wilson odkrył, że ten szeroko rozpowszechniony rodzaj pająków znaleziony na wschodnim wybrzeżu Australii, należący do rodziny Idiopidae, był w rzeczywistości całkiem odrębnym rodzajem. Należy do niego obecnie 18 gatunków, w tym nowo odkryty Cryptoforis hughesae.

– Porównaliśmy ich wygląd fizyczny i nory, które konstruują, a następnie szukaliśmy molekularnych różnic w ich DNA – tłumaczył doktor Wilson. – Znaleźliśmy różnice w ich wyglądzie fizycznym, które pozwalają im odróżnić się od innych pająków z wschodniej Australii – dodał. Różnice molekularne również potwierdziły, że badacze mieli do czynienia z zupełnie nowym rodzajem ptasznika.

Skąd nazwa?

W przypadku klasyfikacji nowego rodzaju badacze muszą scharakteryzować jeden wybrany gatunek należący do niego. Będzie on punktem odniesienia dla całego rodzaju. Wilson wybrał gatunek z Brisbane, które będzie przedstawicielem tego rodzaju i nawał go Cryptoforis hughesae. Drugi człon nazwy Wilson zadedykował niedawno emerytowanej mentorce i opiekunce profesor Jane Hughes, światowej sławy specjalistce w dziedzinie ekologii populacji, filogeografii i biologi ewolucyjnej.

Doktor Jeremy Wilson zbiera próbki do badań (Lewis Wilson)

– Jane wywarła ogromny wpływ na mój rozwój jako naukowca – powiedział Wilson. – Nazwanie tego gatunku pająka, który występuje w lasach otaczających kampusy Uniwersytetu Griffitha w Brisbane, wydawało się odpowiednim hołdem za wszystko, co zrobiła dla mnie i wielu innych osób  – dodał. Mówił też, że ten nowo opisany gatunek można znaleźć, jeśli się przyjrzy, w większości lasów i rezerwatów przyrody w Brisbane.

 

 

Źródło: onlinelibrary.wiley.com, news.griffith.edu.au
0 0 votes
Article Rating