Jeden z dwóch reaktorów w bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju został wyłączony w wyniku awarii, po włączeniu się systemu bezpieczeństwa. Wiadomo, że nie doszło do wycieku radioaktywnego i nikt nie ucierpiał.

Przyczyną awarii była usterka w jednym z turbogeneratorów, która spowodowała wyłączenie turbiny, a później i samego reaktora. Usterka nastąpiła w konwencjonalnej (niejądrowej) części reaktora. Powołano już komisję, która ma zbadać przyczyny awarii.

Trzy dni wcześniej reaktor został włączony po planowanym corocznym remoncie i załadowaniu świeżym paliwem.

Jedyna bułgarska siłownia atomowa

W jedynej bułgarskiej siłowni atomowej w Kozłoduju na Dunaju działają dwa reaktory produkcji rosyjskiej typu WWER o mocy 1000 megawatów każdy. Kozłodujska elektrownia zapewnia około 35 procent produkowanej w kraju energii elektrycznej. Cztery starsze reaktory zamknięto stopniowo w latach 2002-2006 ze względów bezpieczeństwa. Ich wyłączenie było jednym z warunków przyjęcia Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 roku.

W marcu tego roku Bułgaria zrezygnowała z budowy drugiej elektrowni atomowej, która miała powstać w oddalonym o około 100 km na wschód mieście Belene, również leżącym nad Dunajem. Powodem były wysokie koszta inwestycji.

Źródło: rmf24.pl, PAP
0 0 vote
Article Rating