Ponad 40 statków utknęło na mieliznach, jakie utworzyły się na bułgarskim odcinku Dunaju. Stało się tak, ponieważ poziom wody w rzece jest najniższy od 60 lat. Wkrótce żegluga może w ogóle ustać.

Na mieliznach liczącego 600 km bułgarskiego odcinka Dunaju utknęło ponad 40 statków – poinformowała w niedzielę komercyjna telewizja BTV. 

Sytuacja jest trudna. Na wschodnim odcinku rzeki – od Somowita do Silistry – znajduje się 29 niebezpiecznych dla żeglugi mielizn. Jest także problem z przejściem progów w pobliżu Swisztowa i Ruse.

Wstrzymanie żeglugi?

Zdaniem agencji monitorującej Dunaj to wynik najpoważniejszego od 60 lat obniżenia się poziomu wody w rzece.

– Jeżeli w najbliższych dwóch tygodniach w Europie Środkowej nie spadnie deszcz, żeglugę trzeba będzie całkowicie wstrzymać – uważa ekspert agencji.

Podobnie w Polsce

Także w Polsce – a przede wszystkim w centralnej, południowej i południowo-wschodniej części kraju – zbiorniki wodne wysychają. W Jeziorze Solińskim widać dno, a kilka dni temu na warszawskim odcinku Wisły padł rekord – poziom wody wyniósł tylko 63 cm. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę poziom wody w rzece równał się już 61 cm.

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating