Burza tropikalna Florence, która obecnie zmierza w kierunku Bermudów, prawdopodobnie przekształci się w huragan i może zagrozić wschodniemu wybrzeżu USA – ostrzegło w sobotę amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Tropikalna burza Florence

Według Narodowego Centrum ds. Huraganów burza tropikalna Florence może stać się huraganem już w poniedziałek, a jego siła może mieć kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To oznacza wiatr wiejący z prędkością co najmniej 200 kilometrów na godzinę. Huraganowi towarzyszyć będą bardzo obfite opady deszczu. NHC podkreśla, że jeszcze w sobotę może być zaobserwowane „znaczące przybranie na sile” burzy Florence.

Trasa burzy tropikalnej Florence (NOAA, NHC)

Stan wyjątkowy

– Przewiduje się, że Florence będzie niebezpiecznym, dużym huraganem w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych pod koniec przyszłego tygodnia, a ryzyko bezpośrednich skutków będzie nadal rosło – poinformowało w sobotę NHC. Zaapelowano również do mieszkańców zagrożonych rejonów o przygotowanie się na uderzenie silnego wiatru.

Władze Karoliny Południowej już ogłosiły stan wyjątkowy i wezwały mieszkańców, aby w weekend przygotowali się „na wypadek klęski żywiołowej”. Podkreślono jednak, że obecnie nie da się jeszcze stwierdzić kiedy i gdzie burza uderzy w ląd i kiedy trzeba będzie zarządzić ewakuację.

Meteorolodzy informują, że obecnie centrum burzy Florence znajduje się około 1300 kilometrów na południowy wschód od Bermudów, a wiatr wieje z prędkością 110 km/h.

 

 

Źródło: tvnmeteo, PAP, NHC, NOAA
0 0 votes
Article Rating