Burza tropikalna Nate, która kieruje się w stronę USA, przekształciła się w sobotę nad ranem w huragan kategorii 1. Przechodząc przez Amerykę Środkową, spowodowała śmierć co najmniej 28 osób i poważne szkody.

Osuwisko ziemi w Meksyku

Nate przekształciła się w huragan – ogłosiło w sobotę amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Nate jest obecnie szacowany na 1 – najsłabszy – w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Według Krajowej Służby Meteorologicznej Meksyku (SMN) huragan przemieszcza się w prędkości 35 km na godzinę z podmuchami wiatru do 150 km na godzinę; do USA powinien dotrzeć we wczesnych godzinach w niedzielę.

Mitch Landrieu, burmistrz Nowego Orleanu, zniszczonego w 2005 roku przez huragan Katrina, powiedział, że największym zagrożeniem nie jest deszcze, lecz silne wiatry i fale sztormowe. Wiatry mogą spowodować uszkodzenia sieci energetycznych, a fale mogą sięgać 2,7 m – dodał.

Na przypuszczalnej drodze huraganu – w Alabamie, Luizjanie, Mississippi, a także w 28 hrabstwach na Florydzie i w Nowym Orleanie ogłoszono stan wyjątkowy.

Południe USA nawiedziły w sierpniu dwa huragany – Harvey w Teksasie i Luizjanie powodując śmierć 42 osób i znaczne straty materialne oraz Irma, która po przejściu przez Antyle, osiągnęła 5. najwyższą kategorię, zabijając 12 osób na Florydzie.

 

 

Źródło: rmf24, PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating