Nestor jest czternastą nazwaną burzą tropikalną, która uformowała się na Oceanie Atlantyckim. Zmierza w kierunku Florydy. Miejscami może przynieść opady do 150 litrów wody na metr kwadratowy.

Burza tropikalna Nestor kieruje się na północny wschód z prędkością 27 kilometrów na godzinę. Obecnie znajduje się około 137 kilometrów na południowy zachód od Panamy. Żywioł niesie ze sobą ulewny deszcz i porywisty wiatr. Synoptycy prognozują, że spadnie 25-75 litrów wody na metr kwadratowy, a miejscami nawet 150 l/mkw.

Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Nestor (NHC)

Porywisty wiatr i sztorm

– Nestor przyniesie obfite opady deszczu, niszczycielski wiatr i sztorm do regionu Florida Panhandle oraz północno-zachodniej Florydy w sobotę – powiedział Dan Kottlowski, główny ekspert ds. huraganów AccuWeather.

Amerykańscy meteorolodzy ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia tornad w północnej i centralnej części półwyspu Floryda oraz u wybrzeży stanu Georgia, Karolina Północna i Południowa. Już w piątkową noc odnotowano tornado w pobliżu miasta Lakeland, na Florydzie.

Prognozowany wiatr w burzy tropikalnej Nestor (NHC)

Wiatr w burzy tropikalnej wieje ze średnią prędkością 80 kilometrów na godzinę. Żywioł osłabnie, kiedy zacznie się poruszać w głąb lądu.

 

 

 

Źródło: NHC, AccuWeather
0 0 votes
Article Rating