Śmigłowiec rozbił się w niedzielę po południu w okolicach portugalskiego miasta Castro Daire. W wypadku zginął pilot maszyny, która wspierała strażaków w walce z pożarami lasów w środkowej części kraju.

Jak poinformowała firma Everjets, do której należała maszyna, 51-letni portugalski pilot był jedyną osobą, która podczas katastrofy znajdowała się w helikopterze.

 

„Maszyna uderzyła w linię wysokiego napięcia”

Do wypadku doszło w miejscowości Cabril koło miasta Castro Daire, w środkowej części Portugalii. Maszyna przed wypadkiem dwukrotnie transportowała ładunek wody do gaszenia pożaru.

„Wszczęto już śledztwo, aby ustalić szczegóły katastrofy. Z tego, co już wiemy, wynika, że maszyna uderzyła w linię wysokiego napięcia, po czym spadła na ziemię i się zapaliła” – ujawniła spółka Everjets.

Firma, która udostępniła helikopter portugalskiej obronie cywilnej, poinformowała, że pilot latał w zespołach wspierających strażaków od 2013 roku.

Pilot, który zginął.

Pożary w Portugalii, ponad 3 tysiące strażaków

Od połowy sierpnia Portugalia walczy z licznymi pożarami na terenie niemal wszystkich dystryktów. W ich efekcie zginęła jedna osoba, a blisko 110 zostało rannych.

W niedzielę na terytorium Portugalii z ogniem walczyło ponad 3000 strażaków. Największe pożary występują w dystryktach: Viseu, Castelo Branco, Portalegre i Santarem, w środkowej oraz we wschodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają dochodzące do 40 stopni Celsjusza upały oraz porywisty wiatr.

Przesłanki wskazują na podpalenie

W ocenie strażaków oraz przedstawicieli lokalnych samorządów biorących udział w akcji gaszenia pożarów istnieją przesłanki, aby sądzić, że źródłem żywiołu w niektórych przypadkach było umyślne podpalenie.

Największy pożar, trwający pięć dni, wybuchł 17 czerwca w gminie Pedrogao Grande, w dystrykcie Leiria. Była to równocześnie największa tragedia w historii tego kraju. Według danych rządu żywioł zabił 64 osoby, a 250 odniosło obrażenia.

0 0 votes
Article Rating