Najwyższy stan zagrożenia erupcją wulkanu Lokon na północy wyspy Celebes ogłosiły władze Indonezji. Zarządzono ewakuację kilkuset mieszkańców z terenów znajdujących się w promieniu 3,5 km od wulkanu.

Szef zarządzania kryzysowego Sutopo Purwo Nugroho poinformował agencję AP, że turystom i mieszkańcom wyspy zalecono wstrzymanie się od wycieczek górskich w okolice masywu.

– Od 9 lipca obserwowaliśmy zwiększoną aktywność wulkanu. Podczas weekendu wyrzucał w powietrze popioły na wysokość 500 m – powiedział w poniedziałek wulkanolog rządu indonezyjskiego Kristianto.

Jak poinformowała EFE, na terenach zagrożonych erupcją żyje 30 tys. osób. Wulkan o wysokości 1580 m znajduje się w odległości 20 km od głównego miasta regionu, Manado.

Ostatnia większa erupcja Lokon miała miejsce w 1991 r. W jej wyniku zginął szwajcarski turysta, a tysiące osób ewakuowano.

Lokon jest jednym ze 129 aktywnych wulkanów w Indonezji. Znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, wyjątkowo aktywnym sejsmicznie regionie Oceanu Spokojnego.

Soputan, inny wulkan na północy Celebes, obudził się 3 lipca, wyrzucając w powietrze obłoki popiołu na wysokość 5 tys. metrów.

Źródło: PAP, rp.pl
0 0 votes
Article Rating