Chłopiec od trzeciego roku życia skarżył się na ciągły ból szczęki. Kiedy w wieku 7 lat wreszcie trafił do szpitala, lekarze odkryli, że w jamie ustnej ma ponad 500 zębów.

Kiedy chłopiec o imieniu Ravindranath trafił do szpitala w Ćennaj w południowych Indiach, miał duży obrzęk po prawej stronie dolnej szczęki.

Lekarze wykonali zdjęcie rentgenowskie i znaleźli w dolnej części szczęki narośl wypełnioną „nieprawidłowymi zębami” – poinformowała w rozmowie z CNN doktor Prathiba Ramani, szefowa patologii jamy ustnej i chirurgii szczękowo-twarzowej w indyjskim szpitalu stomatologicznym Saveetha Dental College And Hospitals.

Wyjątkowy przypadek

Lekarze postawili diagnozę – chłopiec cierpiał na zębiaka złożonego, łagodny guz nowotworowy szczęki. Zębiak złożony posiada charakterystyczny wygląd – wewnątrz guza otoczonego torebką znajdują się liczne twory przypominające miniaturowe, zdeformowane zęby. To rzadka choroba, diagnozowana najczęściej u dzieci i nastolatków.

Jak zauważa agencja Reutera, powołując się na opinię lekarzy, ten przypadek jest jedyny w swoim rodzaju. Zwykle podczas choroby liczba zębów wewnątrz guza waha się od kilku do kilkudziesięciu, w większości przypadków około dziesięciu.

W lipcu chirurdzy przeprowadzili operację, podczas której usunęli chłopcu guza z jamy ustnej. Potem przez pięć godzin mozolnie opróżniali zawartość usuniętej torebki, odkrywając setki miniaturowych zębów.

– W sumie było 526 zębów o średnicy od 0,1 milimetra do 15 milimetrów. Nawet najmniejszy kawałek miał koronę, korzeń i szkliwo wskazujące, że był to ząb – powiedziała doktor Prathiba Ramani.

– W znieczuleniu ogólnym wwierciliśmy się w szczękę od góry – opowiadał w rozmowie z CNN doktor P. Senthilnathan, jeden z chirurgów biorących udział w operacji. – Nie złamaliśmy kości z boków, co oznacza, że ​​operacja rekonstrukcyjna nie była konieczna. Woreczek został usunięty. Można go porównać do balonu z drobnymi zębami w środku – dodał.

Skąd się bierze zębiak

Chłopiec opuścił szpital trzy dni po operacji. Nie wiadomo dokładnie, jak długo żył z guzem. Rodzice dziecka przyznali, że opuchnięcie zauważyli po raz pierwszy w wieku trzech lat, jednak chłopiec przez lata nie pozwalał się dokładnie zbadać żadnemu lekarzowi – informuje CNN.

Przyczyny tworzenia się zębiaków nie są do końca wyjaśnione. Uważa się, że powstają one na tle zaburzeń rozwojowych, a impulsem do ich wzrostu są najczęściej defekty genetyczne, urazy i zakażenia.

 

 

 

Źródło: Reuters, Independent, CNN, tvnmeteo, https://www.nbcnews.com/health/health-news/doctors-remove-526-tooth-structures-7-year-old-boy-s-n1038406
0 0 votes
Article Rating