Tajemnicze jasne plamy na powierzchni Ceresa zostały policzone. Naukowcy wiedzą teraz o nich więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

pia19185-cr.jpg

Andreas Natheus z Instytutu Maxa Plancka poinformował, że na powierzchni Ceresa znajduje się przynajmniej 130 plam. Niewykluczone, że jest ich dużo więcej.

Ceres - Tajemnicze białe plamy na planecie karłowatej składają się z lodu

Zaskakujące badania

Badania, opublikowane na łamach „Nature”, opierają się na danych zebranych przez kamerę na pokładzie sondy Dawn, która obecnie krąży po orbicie Ceresa. Naukowcy przebadali jasne plamy, a wyniki są zaskakujące – wydają się być mieszanką siarczanu magnezu, soli nieorganicznej oraz mogą zawierać śladowe ilości zamrożonej wody.

Ceres w rzywistości nie jest niebieski. Fałszywe barwy, widoczne ma filmie, zostały komputerowo nałożone przez naukowców, by lepiej było widać różnice w budowie powierzchni planety. Niebieski kolor przeważnie odpowiada za jasne materiały, znalezione w ponad 130 miejscach. Możliwe, że są to sole, np. siarczany. Niewykluczona jest także obecność krzemianów.

Badania pokazują, że nie wszystkie jasne punkty znajdują się w kraterach, które powstają w skutek uwalniania lodu i soli. Naukowiec uważa, że część tworzy się na skutek rozsadzania lodu pod wpływem nieznanego jeszcze procesu.

Najjaśniejsze z plam mogą się składać z soli. Miejsca te otoczone są mgłą, która mogła powstać w procesie sublimacji. Może to świadczyć o tym, że pomiędzy powierzchnią Ceresa a skalistym jądrem znajduje się gruba warstwa lodu.

– Obecnie widzimy głównie sól. Nie widzimy samego lodu – powiedział Natheus. – To co widzimy to warstwa mgły i prawdopodobne złożona jest z pary wodnej – dodał.

Materiał spoza Układu Słonecznego?

Istnieją teorie, że Ceres może być „obsypywany” przez zanieczyszczenia spoza Układu Słonecznego.

– Są dwa możliwe scenariusze. Materiał może pochodzić spoza Układu Słonecznego – powiedział Natheus. – Lub Ceres pochodzi spoza Układu Słonecznego i dotarł do obecnego miejsca na początku istnienia Układu Słonecznego. Myślę, że obie teorie są możliwe – dodał.

Ceres - Tajemnicze białe plamy na planecie karłowatej składają się z lodu 3

Ceres owiany tajemnicą

Obserwacje Dawn odpowiadają na wiele pytań, ale Nathues uważa, że w dalszym ciągu Ceres i jego jasne plamy owiane są tajemnicą.

– Spodziewam się, że gdy sonda zejdzie na niższą orbitę, poznamy bardziej szczegółowo planetę – powiedział Nathues.

0 0 votes
Article Rating