NASA opublikowała dziś animację, pokazującą wirtualny przelot nad powierzchnią planety karłowatej Ceres, opracowany na podstawie obserwacji sondy Dawn. Symulacja, przygotowana przez zespół German Aerospace Center, DLR pokazuje najważniejsze formy terenu Ceres w tym krater Occator, słynny z powodu tajemniczych białych plam w jego wnętrzu, czy stożkową górę Ahuna Mons.

Ceres - powierzchnia planety, góra Ahuna Mon

Ceres – powierzchnia planety, góra Ahuna Mon

Symulacja powstała na bazie zdjęć wykonanych przez Dawn od sierpnia do października 2015 roku, kiedy sonda krążyła wokół Ceres na wysokości około 1470 kilometrów. By formy terenu stały się nieco lepiej widoczne zwiększono skalę ich wysokości.

Wirtualny przelot pokazuje pełną różnorodność kształtów kraterów, które napotkaliśmy na powierzchni Ceres. Obserwator widzi nawet urwiste ściany kraterów, takich jak Occator, Dantu i Yalode, podczas gdy w rzeczywistości formy te są bardziej płaskie – mówi Ralf Jaumann z DLR.

Planeta karłowata Ceres

Planeta karłowata Ceres

Animacja jest kolorowa, barwy wzmocniono po to, by uwypuklić różnice między materiałami pokrywającymi powierzchnię Ceres. Naukowcy informują, że rejony o różnych odcieniach barwy niebieskiej to miejsca, gdzie materiał na powierzchni jest młodszy, są tam miejsca wypływu lawy, czy pęknięcia.

Dawn to pierwsza sonda, która odwiedziła Ceres, największy obiekt pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Wcześniej sonda krążyła wokół planetoidy Westa. W tej chwili Dawn weszła w ostatni okres swojej misji, prowadzi badania Ceres z wysokości 385 kilometrów.

Źródło: rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating