Prof. Agnieszka Zalewska została przewodniczącą Rady CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Jest pierwszą kobietą, które objęła tę prestiżową funkcję i pierwszym przewodniczącym z Europy Środkowo-Wschodniej.

Kandydaturę prof. Agnieszki Zalewskiej zgłosiły wspólnie Polska, Belgia, Czechy i Węgry. Prof. Zalewska była jednym z trzech kandydatów zgłoszonych na stanowisko Przewodniczącego Rady CERN. Po przesłuchaniu kandydatów, w tajnym głosowaniu, pokonała bezwzględną większością głosów pozostałych kontrkandydatów: Holendra prof. Josa Engelena i Norwega dr. Bjorna Jacobsena.

 

Prof. Agnieszka Zalewska przejmie przewodnictwo Rady CERN od Michela Spiro, który zakończy swoją trzyletnią prezydencję z końcem grudnia.

Nowe wyzwania CERN

– Czuję się szczególnie zaszczycony mogąc przewodniczyć Radzie CERN w okresie, który przyniósł pierwsze doniosłe wyniki z Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC – przyp. red.) – powiedział profesor Spiro. – Ale to dopiero początek. Dlatego gorąco dziękując kierownictwu CERN-u i całemu personelowi za te ostatnie trzy lata, chciałbym życzyć Pani Profesor Zalewskiej wszystkiego co najlepsze na dalszą przygodę z LHC – dodał.

– Nadchodzące lata będą fascynujące, ale równocześnie trudne, jako że przygotowujemy LHC do działania przy wyższych energiach oraz przygotowujemy uaktualnioną Europejską Strategię Fizyki Cząstek Elementarnych – powiedziała prof. Zalewska. – CERN i jego Rada staną się moim nadrzędnym priorytetem. Chciałabym podziękować Radzie i odchodzącemu Przewodniczącemu za zaufanie którym mnie obdarzyli – zaznaczyła Zalewska.

Sylwetka

Profesor Agnieszka Zalewska należy do najwybitniejszych polskich fizyków. Od ponad 20 lat współpracuje z Europejską Organizacją Badań Jądrowych zarówno jako naukowiec – biorąc aktywny udział w licznych eksperymentach przeprowadzanych przez CERN, jak i działaniach o charakterze zarządzającym w organach tej organizacji, przede wszystkim jako członek Rady CERN.

Ponadto prof. Agnieszka Zalewska współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Europie, Japonii i USA.

50 lat CERN-u

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) jest międzyrządową organizacją, którą tworzy 20 państw. Jej początki sięgają 1952 r. Polska jest członkiem CERN od 1 lipca 1991 r.

CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata (w tym ok. 200 Polaków).

Źródło: PAP, tm
0 0 vote
Article Rating