Mało znany startup z San Jose – Energous – pochwalił się, że otrzymał certyfikat FCC (amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności) umożliwiający wprowadzenie na rynek ich autorskiego, bezprzewodowego systemu ładowania urządzeń. WattUp wyróżnia się tym, że nie wymaga fizycznego kontaktu ładowanego urządzenia z ładowarką.

Generalnie rzecz wygląda banalnie. Do sprzętu, które zamierzamy bezprzewodowo zasilić oraz do źródła energii podłączamy specjalne urządzenie, tzw. WattUp Mid Field, które jest w stanie bezprzewodowo przesyłać i odbierać energię na odległość maksymalnie jednego metra (dokładniej 3 stóp, czyli nieco ponad 90 cm).

Akceptacja Federalnej Komisji Łączność była konieczna ze względu na sposób działania  opracowanego przez Energous urządzenia. Transmiter WattUp Mid Field jest bowiem urządzeniem zdolnym do konwersji energii elektrycznej na fale radiowe, które następnie są przesyłane pomiędzy nadajnikiem (podłączonym do źródła prądu i przetwarzającym energię) a odbiornikiem (podłączonym do ładowanego urządzenia).

Bezprzewodowe indukcyjne ładowarki nie są nowością. Od kilku lat można kupić urządzenia, które zasilają położone na nich urządzenia. Wszystkie jednak wymagają fizycznego kontaktu sprzętu z ładowarką. WattUp tego nie potrzebuje.

Działanie systemu wyjaśnia Michael Leabman, założyciel Energous. Zwracamy uwagę, że choć na powyższym filmie demonstrowane jest działania systemu na odległość nawet 15 stóp (nieco ponad 4,5 metra), to FCC zaakceptowało urządzenie pracujące na zdecydowanie mniejszym dystansie. Energous nie dysponuje jeszcze gotowymi do sprzedaży zestawami bezprzewodowego ładowania, a urządzenia użyte w demonstracjach i procesie certyfikacyjnym są prototypami, ale firma zapowiedziała, że pochwali się swoim wynalazkiem na zbliżających się targach CES 2018, które odbędą się w dniach 9-12 stycznia w Las Vegas.

 

 

 

 

Źródło: chip
0 0 votes
Article Rating