„Ślady trudno uchwytne dla archeologów” – powiedzieli mediom pracownicy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, którzy dokonali niezwykłego odkrycia. W miejscowości Kałdus (woj. kujawsko-pomorskie) odnaleźli cmentarzysko ludności iwieńskiej z wczesnej epoki brązu.

Chełmno_6

Odkryte cmentarzysko w Kałdusie Foto: Instytut Archeologii UMK

Do odkrycia cmentarzyska powstałego ok. 2000 lat p.n.e. doszło na przełomie czerwca i lipca, ale pracownicy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu poinformowali o tym dopiero teraz. Wszystko przez specjalny raport związany z odkryciem, który powstał na początku tego tygodnia.

„Podczas badań udało się ujawnić grób w obstawie kamiennej z wyposażeniem ceramicznym i kamiennym oraz wkopane wokół niego trzy depozyty z naczyniami. Na jednym z nich były fragmenty ludzkich kości” – mówi Łukasz Kowalski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który razem z dr Kamilem Adamczakiem kierował badaniami.

„Odkryto także pochówek szkieletowy dwóch dorosłych osobników, który jest grobem wtórnym” – dodaje.

Kowalski podkreśla, że to bardzo ważne odkrycie. „Ślady, które pozostawiała po sobie ta ludność są dosyć trudno uchwytne dla archeologów, a rangę tego znaleziska podnosi fakt, że jest to cmentarzysko, na którym złożono ekshumowane ludzkie szczątki” – mówi pracownik Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.

Teraz zniszczone i rozdrobione fragmenty naczyń przechodzą zabiegi konserwatorskie i są rekonstruowane. Szczątki ludzkie po oczyszczeniu zostaną przekazane do badań antropologicznych.

Pozwoli to ustalić płeć, wiek, przechodzone choroby i liczbę osobników, których powtórnie pochowano. W miarę możliwości podjęte będą próby wykonania analiz kopalnego DNA.

Chełmno_1Chełmno_5 Chełmno_2 Chełmno_3 Chełmno_4Foto: Instytut Archeologii UMK

Stanowisko w Kałdusie znajduje się około 3 km na południowy-zachód od Chełmna, w woj. kujawsko-pomorskim. Kompleks stanowisk w Kałdusie jest systematycznie badany przez pracowników UMK od 1995 roku. Było to miejsce bardzo ważne dla lokalnych społeczności w pradziejach i okresie wczesnopiastowskim. Świadczą o tym pozostałości osad z okresu neolitu (3500 r. p.n.e.), z których pozyskano m.in. spektakularny skarb przedmiotów metalowych (sztylet, siekieromłot, ozdoba spiralna) oraz założenie ośrodka administracyjnego i sakralnego w początkach państwa polskiego (sedes regni principalis).

Źródło: tvn24.pl

Tagi: UMK Toruń, archeologia, znalezisko, odkrycie, cmentarzysko, epoka brązu

0 0 votes
Article Rating