W czwartek po raz trzeci w ciągu ośmiu dni wybuchł chilijski wulkan Calbuco. W niebo wzbiła się potężna chmura wulkanicznego pyłu. Przedstawiciele władz zapewniają jednak, że ta najnowsza erupcja nie była tak potężna jak poprzednie.

Chile - Kolejna potężna erupcja wulkanu Calbuco 4

W zeszłym tygodniu Calbuco wyrzucił w powietrze ponad 200 milionów ton pyłu, który pokrył okoliczne miasta grubą warstwą i poważnie skomplikował transport lotniczy w Chile i Argentynie. Prezydent Michelle Bachelet ogłosiła wtedy stan wyjątkowy w miejscowościach w pobliżu wulkanu, co oznacza przejęcie przez armię kontroli nad tym rejonami. W kilku miastach ogłoszono też godzinę policyjną.

Po pierwszym zeszłotygodniowym wybuchu Chilijskie Narodowe Biuro Sytuacji Kryzysowych nakazało ewakuację ludności z terenów w promieniu 20 kilometrów od wulkanu. Zarządzenie to pozostaje w mocy, choć niektórzy z ewakuowanych zaczęli już wracać na krótko do swoich domów, by uprzątać wulkaniczny pył.

Chile - Kolejna potężna erupcja wulkanu Calbuco 2

Najnowsza, czwartkowa erupcja nie spowodowała już natomiast konieczności odwoływania lotów.

Poprzednio Calbuco – położony w popularnym wśród turystów malowniczym regionie Los Lagos, około tysiąca kilometrów na południe od Santiago – wybuchł w 1972 roku. Uważany jest za jeden z trzech potencjalnie najgroźniejszych spośród około 2 tysięcy wulkanów w Chile.

W marcu wybuchł wulkan Villariki, położony także na południu kraju, ale szybko ucichł.

Chile - Kolejna potężna erupcja wulkanu Calbuco 3 Chile - Kolejna potężna erupcja wulkanu Calbuco

Źródło: PAP, rmf24
0 0 vote
Article Rating