Nad chilijską pustynią Atakama pojawiło się bardzo rzadkie dla tego regionu zjawisko. Okolice rozświetliła tęcza, a to bardzo rzadko zdarza się w tak suchych rejonach Ziemi.

Chile - Niezwykłe zjawisko, tęcza nad pustynią Atakama

Tęcze to spektakularne zjawiska, które wzbudzają zachwyt u wielu osób. Najczęściej wielokolorowy łuk sprowadza ponurą aurę. Zjawisko, które zostało zaobserwowane na pustyni Atakama kilka dni temu również było zapowiedzią deszczowej pogody.

 

Tęcza zaświeciła pośród ciemnych chmur

Tęcza pojawiła się między ciemnymi chmurami, a chilijską pustynią. Ukośne promienie słońce nie tylko utworzyły zjawisko, ale w spektakularny sposób oświetliły interferometr radiowy Alma (instrument pomiarowy, który wykorzystuje zjawisko interferencji fal), czyli instrument astronomiczny, który bada źródła promieniowania radiowego.

Na pustyni Atakama, która określana jest jako najbardziej suche miejsce na Ziemi, ten rodzaj zjawisk meteorologicznych występuje bardzo rzadko. Bowiem, żeby utworzyła się tęcza niezbędne są krople wody w powietrzu oraz strumień światła (słonecznego, sztucznego albo księżycowego).

 

Największy na świecie interferometr

Obserwatorium astronomiczne Alma znajduje się się na płaskowyżu Chajnantor w chilijskich Andach. Jest to największy na świecie interferometr radiowy, który zlokalizowany jest na wysokości około 5 tys. m n.p.m.

 

Źródło: www.eso.org, www.businessinsider.com, tvnmeteo
pustynia Atakama, Chile, tęcza, niezwykłe zjawisko, Atacama desert, Chile, rainbow, unusual phenomenon.
0 0 votes
Article Rating