Villarrica jest o krok od potężnej erupcji, alarmują geolodzy. Władze Chile podtrzymują pomarańczowy alert w regionie – drugi pod względem niebezpieczeństwa.

Wulkan Villarrica

Wulkan Villarrica doświadcza intensywnych wstrząsów, podobnych do tych, które doprowadziły do ostatniego potężnego wybuchu 3 marca br.

„Sejsmiczne drżenia wykazują lekki i stopniowy trend wzrostowy. (…) Emisja gazów i popiołu wulkanicznego postępuje”, czytamy w raporcie Narodowej Służby Geologii i Górnictwa (Sernageomin) z 28 marca.

Mapa zagrożeń wulkanu Villarrica, scenariusz z 28 marca 2015 r.

Mapa zagrożeń wulkanu Villarrica, scenariusz z 28 marca 2015 r.

Pomarańczowy alert trwa

Jezioro magmy o temperaturze blisko 1000 st. C jest bardzo blisko powierzchni. W każdej chwili może dojść do potężnej erupcji.

Eksperci Sernageominu podkreślają, że „system wulkaniczny jest w fazie dużej niestabilności, która może szybko przekształcić się w gwałtowny impuls z wyrzutem lawy”.

Ze względu na sytuację, władze kraju utrzymują od 27 marca pomarańczowy alert w regionie, który zgodnie z protokołem oznacza „prawdopodobną erupcję w krótkim czasie.”

Pacyficzny pierścień ognia

Wulkan jest jednym z najbardziej aktywnych w całej Ameryce Południowej. Ostatnio do wybuchu doszło w 2000 roku.Chile położone są na tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, drugiej co do wielkości sieci wulkanów na świecie. W 2011 roku, chilijski wulkan Puyehue wyrzucił do atmosfery chmurę pyłu, która sparaliżowała ruch lotniczy w Argentynie.

 

Źródło: sernageomin.cl, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating