Nad północy Chile przeszła burza piaskowa. Pył spowodował liczne utrudnienia w dwóch nadmorskich miejscowościach. 28 tys. osób było bez prądu.

Chile - Pył znad pustyni dotarł do miast -4

Pustynny pył dotarł w piątek do miast Iquique i Arica, które znajdują się na zachód od Pustyni Atacama. Nad miastami, położonymi na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, unosiła się pomarańczowo-czerwona łuna.

Chile - Pył znad pustyni dotarł do miast -5

Burze piaskowo-pyłowe tworzą się zazwyczaj, gdy słońce rozgrzeje piasek tak bardzo, że nagrzewa się także powietrze bezpośrednio nad nim. To powoduje konwekcje, czyli unoszenie się powietrza. Ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru, który następnie porywa i przenosi piach z pustyń na znaczne odległości.

Chile - Pył znad pustyni dotarł do miast -2

W piątek o godz. 10 rano temperatura na pustyni obok miasta Arica wynosiła tam 33 st. C.

Chile - Pył znad pustyni dotarł do miast -3

Brak prądu i zamknięte lotniska

Z powodu burzy 28 tys. osób pozostawało bez prądu. Zamknięte zostały także dwa lokalne lotniska. Zapylenie było tak silne, że wiele osób nosiło na twarzach maseczki przeciwpyłowe.

Niezwykłe zjawisko spowodowało nawet przesunięcie zawodów surferów Arica Chilean Challenge. Impreza miała odbyć się 8 lipca, jednak przez burzę piaskową przesunięto ją na następny dzień.

Chile - Pył znad pustyni dotarł do miast -7

Niezwykłe nagrania

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań pokazujących burzę piaskową przechodzącą przez Chile. Pył, który przemieszczał się nad Oceanem Spokojnym, był widoczny także na zdjęciach satelitarnych.

Chile - Pył znad pustyni dotarł do miast -1

Źródło: tvnmeteo, wikipedia, ENEX, apbtour.com
0 0 vote
Article Rating