Kłęby białego dymu wydobywające się z krateru i wstrząsy zaniepokoiły chilijskie władze. Z tego powodu zdecydowano o podniesieniu alarmu dla okolicznych terenów.

Chillán jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Chile. Od 2015 roku utrzymywał się w tym regionie drugi w czterostopniowej skali poziom ostrzeżeń.

W ostatnich dniach chilijskie służby geologiczne wykryły jednak niecodzienne przepływy lawy w jednym z 17 kraterów kompleksu Chillán. Odnotowano także około czterech tysięcy wstrząsów i około ośmiuset eksplozji dymu i gazów.

Podniesiony alarm

Z tego powodu władze zdecydowały się podnieść alarm do trzeciego, pomarańczowego, w czterostopniowej skali. Na terenach, gdzie możliwa jest ewentualna ewakuacja, rozmieszczono służby ratunkowe.

Obszar objęty ostrzeżeniami jest w dużej mierze terenem wiejskim. Jest to jednak także region atrakcyjny turystycznie, więc w górzystej okolicy znajduje się wiele luksusowych hoteli.

Już wybuchał

Chillán położony jest w Andach około 550 kilometrów na południe od Santiago i otaczają go gęste lasy. Od 1861 roku wulkan wybuchał kilkanaście razy. Ostatnia erupcja z 1973 roku nie przyniosła ofiar śmiertelnych.

 

 

 

Źródło: tvnmeteo, Reuters
0 0 votes
Article Rating