Pierwsze zdjęcie Czerwonej Planety wykonała sonda Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej. Obraz jest czarno-biały, ale bardzo szczegółowy.

Zdjęcie zostało wykonane z odległości około 2.2 mln km

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) poinformowała w piątek 5 lutego, że bezzałogowa sonda Tianwen-1 uchwyciła czarno-biały obraz Marsa. Zdjęcie zostało wykonane w odległości około 2,2 miliona kilometrów od Czerwonej Planety. Obecnie, po 197 dniach misji, sonda znajduje się 1,1 miliona kilometrów od planety i 184 milionów kilometrów do Ziemi. W skład Tianwen-1 weszły: moduł przelotowy, lądownik oraz łazik, które zostały wyniesione z Centrum Startowego Satelitów Wenchang rakietą Długi Marsz 5.

 

Eksploracja Marsa

Tianwen-1 został wystrzelony 23 lipca 2020 z wyspy Hajnan na południu Chin. Szacuje się, że wejdzie w orbitę Marsa w tym miesiącu. W maju ma odbyć się lądowanie w równinie Utopia Planitia, która znajduje się w północnej okolicy okołobiegunowej na Marsie. W ramach misji planowane jest wejście na orbitę, lądowanie i wypuszczenie na powierzchnię Czerwonej Planety łazika badawczego, który będzie ją badał przez około 90 dni. Jeśli misja się powiedzie, Chiny staną się pierwszym krajem, któremu uda się zrealizować wszystkie te trzy elementy w ramach swojej pierwszej ekspedycji na Marsa.

Ekspedycja nazwana jest Tianwen-1 w nawiązaniu do starożytnego wiersza „Pytania do niebios”. Głównymi celami misji są stworzenie mapy geologicznej Marsa, zbadanie jego atmosfery i klimatu na powierzchni. Chińska sonda wyposażona jest w kilka przyrządów naukowych, za pomocą których będzie między innymi poszukiwać oznak wody i lodu.

 

 

Źródło: Reuters, CNN
2.6 5 votes
Article Rating