Chińska sonda Tianwen-1 uchwyciła powierzchnię Marsa w wysokiej rozdzielczości i przesłała kolejne zdjęcia. Widać na nich marsjańskie formy terenu – małe kratery, wydmy i grzbiety górskie.

Zdjęcie Marsa zrobione przez sondę kosmiczną Tianwen-1 (PAP/EPA/CHINA NATIONAL SPACE ADMINISTRATION / HANDOUT)

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała w czwartek trzy zdjęcia Czerwonej Planety, które wykonała sonda Tianwen-1. Obrazy te obejmują dwie fotografie panchromatyczne i jedną w kolorze – przekazała CNSA.

 

Zdjęcia Marsa

Zdjęcia panchromatyczne zostały wykonane przez kamerę wysokiej rozdzielczości w odległości około 330-350 kilometrów nad powierzchnią Marsa, z rozdzielczością około 0,7 metra.

– Obrazy uchwyciły kilka godnych uwagi cech geograficznych Czerwonej Planety – powiedział Liu Tongjie, zastępca dyrektora Centrum Eksploracji Księżyca i Programu Kosmicznego w ramach CNSA i rzecznik pierwszej chińskiej misji eksploracji Marsa. – Na zdjęciach wyraźnie widać marsjańskie formy terenu, takie jak małe kratery, grzbiety górskie i wydmy. Jedno ze zdjęć uchwyciło krater uderzeniowy o średnicy około 620 metrów. Linie na dnie krateru są wyraźnie widoczne – dodał Liu.

PAP/EPA/CHINA NATIONAL SPACE ADMINISTRATION / HANDOUT

Zdjęcie w kolorze przedstawia region bieguna północnego Marsa. zrobiony przez kamerę średniej rozdzielczości – przekazała CNSA.

– Ten obraz pokazuje duży obszar Marsa w odległości około pięciu tysięcy kilometrów. Spiralna struktura to północna czapa polarna Marsa. Jest to spiralna struktura stworzona przez lata osadzania i ablacji – ogromne burze pyłowe na Marsie często mają swój początek w regionach polarnych, na biegunie północnym i południowym. Więc te miejsca mogą służyć jako punkty obserwacyjne dla nas, aby monitorować powstawanie burz pyłowych – powiedział Li Chunlai, zastępca głównego projektanta pierwszej chińskiej misji eksploracji Marsa i zastępca dyrektora Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Chin.

Zdjęcie Marsa zrobione przez sondę kosmiczną Tianwen-1 (PAP/EPA/CHINA NATIONAL SPACE ADMINISTRATION / HANDOUT)

Misja Tianwen-1

Tianwen-1 został wystrzelony 23 lipca 2020 z wyspy Hajnan na południu Chin. Obecnie znajduje się na orbicie Marsa w odległości około 223 milionów kilometrów od Ziemi. W maju ma odbyć się lądowanie w równinie Utopia Planitia, która znajduje się w północnej okolicy okołobiegunowej na Marsie. W ramach misji planowane jest wejście na orbitę, lądowanie i wypuszczenie na powierzchnię Czerwonej Planety łazika badawczego, który będzie ją badał przez około 90 dni.

Ekspedycja nazwana jest Tianwen-1 w nawiązaniu do starożytnego wiersza „Pytania do niebios”. Głównymi celami misji są stworzenie mapy geologicznej Marsa, zbadanie jego atmosfery i klimatu na powierzchni. Chińska sonda wyposażona jest w kilka przyrządów naukowych, za pomocą których będzie między innymi poszukiwać oznak wody i lodu na Czerwonej Planecie.

 

 

 

Źródło: Reuters, http://www.xinhuanet.com/english/2021-03/04/c_139782375.htm
4 4 votes
Article Rating