Przez bardzo gęsty smog unoszący się w poniedziałek nad Harbinem (północno-wschodnie Chiny) zamknięto część szkół, a co najmniej 40 lotów z pobliskiego międzynarodowego portu lotniczego zostało odwołanych lub opóźnionych.

Władze miasta poinformowały, że zamknięto szkoły podstawowe i średnie, a z ruchu wyłączono kilka autostrad. Oficjalna agencja prasowa Xinhua podała również, że nie kursuje część autobusów miejskich.

24 razy więcej niż powinno

Pomiary wykazały, że w poniedziałek stężenie szkodliwych drobnych cząstek w powietrzu w Harbinie, położonego w prowincji Heilongjiang, 24-krotnie przekraczało poziom określany jako bezpieczny dla zdrowia przez Światową Organizację Zdrowia.

Atak astmy u piosenkarki

Również w poniedziałek menedżerka amerykańskiej wokalistki jazzowej Patti Austin poinformowała, że artystka była zmuszona odwołać zaplanowany na piątek występ w Pekinie, ponieważ miała ostry atak astmy, wywołany najprawdopodobniej przez zanieczyszczone powietrze w chińskiej stolicy.

Walczyć ze śmiertelnym zagrożeniem

Fatalna jakość powietrza, spowodowana głównie opartą na węglu energetyką, jest zmorą wielu chińskich miast; uważa się ją za przyczynę setek tysięcy przedwczesnych zgonów.

We wrześniu władze Chin ogłosiły plan walki z zanieczyszczeniem powietrza w Pekinie i innych wielkich metropoliach kraju. Zakłada on zmniejszenie zużycia węgla, większe wydobycie gazu i wzrost produkcji energii atomowej, a także obejmuje zakaz budowania nowych elektrowni węglowych na terenach otaczających największe miasta.

Do 2017 roku stężenie szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu stolicy Chin ma się zmniejszyć o „około 25 procent” w porównaniu z rokiem 2012. W innych głównych miastach kraju, w tym w Szanghaju i Kantonie, zanieczyszczenie ma spaść w tym samym okresie o 10-20 proc.

 

 

Źródło: PAP, Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating