Gdy na Zachodzie dopiero projektowane są autonomiczne samochody lub wkraczają w pierwszą fazę testową, w Chinach po trzech latach pracy nad projektem na ulice wjechał pełnowymiarowy, samosterujący autobus.

Chiny - Autonomiczny autobus

Chińskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji autobusów połączyło siły z Chińską Akademią  Inżynierii, czego efekt możemy podziwiać na powyższym filmie. Widzimy na nim, że choć kierowca siedzi za kierownicą, to jednak jego ręce nie dotykają niczego. Licząca 32 kilometry trasa z Zhengzhou do Yutong to duże wyzwanie dla autonomicznych pojazdów – autobus bezbłędnie jednak poradził sobie z 26 skrzyżowaniami i podstawowymi manewrami, takimi jak wyprzedzanie czy zmiana pasa ruchu. Trzeba zauważyć przy tym, że autobus poruszał się z normalną prędkością 68 km/h.
Jedną z zalet autonomicznych pojazdów według producenta jest bardzo wydajny styl jazdy, którego żywy kierowca uczy się latami. To pozwala ograniczać straty energii  i automatycznie sprawia, że autobus staje się przyjazny dla środowiska.
Producent zamierza jeszcze przeprowadzić szereg dodatkowych testów zanim autobus zostanie oddany do użytku publicznego.

 

Źródło: chip
0 0 votes
Article Rating