W ramach budowania konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS systemu nawigacji satelitarnej Beidou (Wielka Niedźwiedzica) Chiny umieściły w niedzielę na orbicie wokółziemskiej kolejne dwa tworzące go satelity – poinformowały chińskie media.

Rakieta Długi Marsz 3B z będącym nosicielem obu satelitów Beidou-3M dodatkowym członem Yuanzheng-1 (Ekspedycja-1) wystartowała z kosmodromu Xic

hang w prowincji Syczuan na zachodzie Chin. W razie rozszerzenia zasięgu na cały świat system Beidou może stać się konkurencją nie tylko dla GPS, lecz również dla rosyjskiego GLONASS i tworzonego przez Unię Europejską Galileo.

 

Lokalizacja do pięciu metrów

Sygnały działającego już systemu Beidou-2 można wykorzystywać tylko w Chinach i ich okolicy, ale w roku 2015 umieszczono na orbicie pierwszego satelitę systemu Beidou-3, który ma mieć zasięg globalny. Jego budowę zamierza się zakończyć około 2020 roku, gdy obejmie 27 krążących po średnich orbitach okołoziemskich satelitów Beidou-3M, trzy satelity geosynchroniczne o zmiennej pozycji i pięć satelitów geostacjonarnych.

Dostępna dla użytkowników cywilnych wersja Beidou-3 umożliwi lokalizowanie obiektów z dokładnością od 2,5 do pięciu metrów, natomiast do dyspozycji chińskich sił zbrojnych i niektórych agend rządowych będą sygnały zaszyfrowane, pozwalające osiągnąć precyzję rzędu milimetrów – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na niewymienionych z nazwiska naukowców pracujących nad projektem.

„Gdy serwis uzyska w 2020 roku globalny zasięg, Beidou jako fundamentalna infrastruktura w kosmosie zapewni ważne koordynaty czasu bądź przestrzeni i stanie się filarem bezpieczeństwa narodowego” – ocenił główny konstruktor systemu Beidou Yang Changfeng w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej projektu.

 

0 0 votes
Article Rating