Chcą postawić najwyższy budynek świata w zaledwie trzy miesiące. Kto? Chińczycy, którzy czekają na pozwolenie władz, żeby już pod koniec roku zacząć prace nad 838-metrowym gigantem w mieście Changsha.

Aktualny prjekt Sky City / Broad Company

Chińczycy z Broad Company, przedsiębiorstwa budowlanego, chcą w zaledwie trzy miesiące postawić najwyższy budynek świata.

Powstanie Sky City

Sky City, bo tak będzie się nazywać dzieło ich rąk, ma stanąć w mieście Changsha na południowym wschodzie Chin. Jego konstruktorzy liczą na to, że uda im się stworzyć 220-kondygnacyjnego giganta, który znajdzie się na czele 10 najwyższych budynków świata.

Drapacz chmur ma wznosić się na wysokość 838 m, co oznacza, że będzie o dziewięć metrów wyższy od wieżowca Burdż Chalifa w Dubaju – aktualnego rekordzisty.

Milion metrów kwadratowych

W Sky City, które liczyć ma łącznie aż milion metrów kwadratowych, mogłoby mieszkać 17,4 tys. osób. Poza mieszkaniami, znajdowałyby się w nim także hotele, biura, szpitale i szkoły.

Korzystający z wieżowca wjeżdżaliby na jego szczyt za pomocą 104 wind rozwijających zawrotne prędkości.

Tylko 90 dni

Ze wszystkich wiadomości, jakie Broad Company podało na temat planowanej konstrukcji, najbardziej zaskakuje jedna – fakt, że budynek ma powstać w zaledwie 90 dni. Chińczycy zakładają, że uda się im to dzięki półfabrykatom – gotowym elementom budowlanym, służącym do montażu na placu budowy.

Trzeba dodać, że Chińczycy z biegiem czasu nabierają wiatru w żagle. Jeszcze w 2010 roku projekt Sky City był nieco skromniejszy. Budynek miał wówczas liczyć „jedynie” 666 metrów.

Projekt Sky City z 2010 roku / Broad Company

 

Byle do wiosny

Broad Company ma już doświadczenie w kwestii błyskawicznego stawiania wieżowców. W ubiegłym roku firma postawiła budynek o 30 kondygnacjach… w 15 dni. Teraz czeka na zgodę rządu. Jeśli zostanie ona wydana, to prace ruszą już pod koniec grudnia, dzięki czemu Sky City ma szansę stanąć na wiosnę 2013 roku.

 

Źródło: Daily Mail, tm
0 0 votes
Article Rating