Ukraina dogadała się z chińską państwową megakorporacją w sprawie wydzierżawienia jej pięciu procent powierzchni kraju – pisze „Daily Telegraph”. Na tej ziemi Chińczycy mieliby uprawiać zboża i hodować zwierzęta w celu zaspokojenia potrzeb żywnościowych rosnącej populacji Państwa Środka.

Obwód Dnipropietrowski

Dzierżawa miałaby obowiązywać przez 50 lat. Chińczycy przejęliby łącznie kontrolę nad 3 mln hektarów, obszarem równym powierzchni Belgii. To 9 proc. powierzchni uprawnej Ukrainy i pięć procent całego terytorium.

 

Umowa z XPCC

W pierwszym etapie Ukraina ma przekazać Chinom 100 tys. hektarów ziemi rolnej na wschodzie kraju, w obwodzie dnipropietrowskim. Mają być tam uprawiane zboża, planuje się też hodowlę trzody chlewnej na ogromną skalę. Produkty będą sprzedawane po preferencyjnych cenach chińskim państwowym konklomeratom – poinformowała Xinjiang Production and Construction Corp (XPCC), quasi-militarna organizacja znana też jako Bingtuan.

We wtorek XPCC ogłosiła, że w czerwcu podpisała wartą 2 mld euro umowę z KSG Agro, czołową firmą rolną Ukrainy. KSG Agro zaprzecza doniesieniom o sprzedaży ziemi, mówiąc, że to tylko porozumienie o modernizacji 3 tys. hektarów i „może w przyszłości ten obszar się powiększać”.

Chiński neokolonializm?

To nie pierwszy taki przypadek we współczesnej historii – budzący zarazem wiele politycznych emocji. W 2009 r. Madagaskar musiał wycofać się – pod wpływem protestów przeciwko „neokolonializmowi” – z umowy o wydzierżawieniu Korei Południowej 1,2 mln hektarów ziemi. Także Filipiny zablokowały podobną umowę z Chinami.

 

Chiny z populacją na poziomie 1,36 mld ludzi (ONZ przewiduje że do 2050 r. wzrośnie do 1,4 mld) jest wśród czołowych dzierżawców ziemi na świecie. Podobne umowy co z Ukrainą, zawierają w Afryce, Ameryce Południowej i południowo-wschodniej Azji. Ale umowa z XPCC uczyni Ukrainę największym zagranicznym centrum rolnym Chin.

Chiny konsumują ok. 1/5 światowych dostaw żywności, a same produkują zaledwie 9 proc. globalnej żywności. Muszą więc coraz więcej importować. Ukraina jest wymarzonym miejsce do stworzenia „spichlerza”. Ta była sowiecka republika nazywana była kiedyś „koszem chleba ZSRR”.

W zamian za dzierżawę ziemi, Chiny mają pomóc Ukrainie w budowie autostrady na Krym i mostu nad Cieśniną Kercz, łączącego Krym z rosyjskim Półwyspem Tamańskim.

 

 Źródło: Daily Telegraph, tvn24
0 0 votes
Article Rating