Południowej części Chin zagraża tajfun Khanun. Miejscami prędkość wiatru dojdzie do 200 kilometrów na godzinę. Wcześniej przeszedł przez Tajwan, zabijając jedną osobę.

W poniedziałek we wczesnych godzinach porannych tajfun Knanun uderzy między dwie chińskie prowincje położone na południu kraju – Guangdong oraz Hajnan. Chińczycy jego wpływ odczuwali już w niedzielę.

Pomarańczowe i żółte alerty

Narodowe Centrum Meteorologiczne (NMC) wydało pomarańczowy alert przed tajfunem w niedzielę o godzinie 10 czasu lokalnego. Prognozuje się, że w nocy z niedzieli na poniedziałek wyrządzi wiele znaczących szkód.

NMC wydało również żółte ostrzeżenia przed ulewnymi deszczami dla niektórych regionów w Szanghaju, Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang, Zhejiangu, Guangdongu.

W okręgu Xuwen, gdzie prognozuje się, że tajfun nadejdzie w poniedziałek w nocy, mają występować silne porywy wiatru oraz intensywne deszcze. Podobnej pogody doświadczą miasta Guangzhou i Shenzhen.

Przed uderzeniem tajfunu trwało sprzątanie drzew i linii energetycznych powalonych w wyniku weekendowego załamania pogody. Od soboty rano zawieszono wszystkie rejsy, a kutry rybackie musiały powrócić do portu do godziny 20. Osiem miast wydało ostrzeżenia przed tajfunem.

Obserwatorium w Hong Kongu prognozuje, że prędkość wiatru w mieście może dochodzić nawet do 200 km/h.

Zagrożony Hajnan

W mieście Haikou (prowincja Hajnan) wiatr był tak silny, że trząsł pojazdami. Towarzyszył mu ulewny deszcz. Prognozuje się, że prędkość wiatru wzrośnie do 117-149 kilometrów na godzinę.

Międzynarodowe Lotnisko Haikou Meillan odwołało w niedzielę 269 lotów. Wstrzymano również autobusy i pociągi kursujące w mieście. W szkołach nie odbędą się lekcje. Bardzo możliwe, że ze względu na żywioł może dojść do podtopień wywołanych przez wdzierającą się na ląd wodę z morza.

Spływy błotne i powodzie na Tajwanie

W wyniku tajfunu Khanum ucierpiał Tajwan. Wywołał powodzie oraz spływy błotne. Za szkody są odpowiedzialne również północno-wschodnie wiatry.

Według lokalnych mediów zginęła przynajmniej jedna osoba. Powodzie oraz błoto zablokowały drogi. 2000 mieszkańców z pięciu wiosek powiatu Yilan zostało ewakuowanych przez lokalnych ratowników. Zostali odcięci przez osuwiska.

W czwartek wieczorem czasu lokalnego tajfun musnął również północne regiony Filipin.

Prognozy mówią, że Khanun we wtorek może wywołać ulewne opady deszczu w północnym Wietnamie, który dopiero co ucierpiał przez powodzie. Zginęło w nich przynajmniej 46 osób.

 
0 0 votes
Article Rating