Nagły nocny spadek temperatury o 10 st. C spowodował, że deszcz padający w chińskim Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur zmienił się w śnieg. Mokre nawierzchnie dróg natychmiast pokryła „szklanka”, powodując korki na drogach. Korek tirów na autostradzie prowadzącej do stolicy regionu ciągnął się kilometrami.

Warunki w północno-zachodniej części Sinciang-Ujgur pogorszyły się gwałtownie w nocy z czwartku na piątek. Między godz. 3.00 a 5.00 miejscowego czasu temperatura obniżyła się o 10 st. C, zmieniając padający od dłuższego czasu deszcz w śnieg. Chłód zmroził mokre nawierzchnie dróg.Kilometry ciężarówekNa kilku odcinkach autostrady między jeziorem Sayram Hu i Guozigou spowodowało to poważne utrudnienia w ruchu. Korki tworzyły się zwłaszcza w kierunku stolicy regionu, Urumczi. Kolejka tirów i ciężarówek, które bez łańcuchów nie były w stanie podjechać pod górę na śliskiej nawierzchni, ciągnęła się kilometrami.

Uwięzieni na drodze ponad 10 godzin

– Droga jest pokryta lodem. Jesteśmy tu uwięzieni ponad dziesięć godzi. O 10.00 kupiłem i założyłem antypoślizgowe łańcuchy. Mam nadzieje, ze ruch wkrótce zostanie wznowiony – relacjonował jeden z kierowców Zhou Yuxian.

Aby zapobiec wypadkom, drogówka z Guozigou ustawiła tymczasowe posterunki. Policja zatrzymywała ciężarówki, które nie miały założonych łańcuchów. Po 18.00 miejscowego czasu, kiedy śnieg i wiatr osłabły, na autostradzie wznowiono ruch w obu kierunkach.

Źródło: Reuters TV, tm