Ten nietypowy „rozkraczony” środek transportu ma być receptą na zakorkowane i zanieczyszczone miasta. Wymyślony przez projektantów z Chin autobus-tunel przemieszcza się, unosząc nad ruchem drogowym – donosi rządowa agencja informacyjna Xinhua. Pozwala to na przejazd samochodów osobowych pod jego podwoziem. Jeśli wynalazek wjedzie na ulice, pozwoli to na zwiększenie transportowej przepustowości.

Autobus tunel

Autobus tunel

Firma z siedzibą w Pekinie wynalazła autobus, który unosi się nad ruchem drogowym. Autobus, znany także jako Transit Elevated Bus (TEB), został zaprezentowany na technologicznych 19. targach China Beijing International High-Tech Expo (CHITEC).

 

Jak z filmów sensacyjnych

Pojazd rozciąga się na dwa pasy ruchu i porusza dzięki specjalnym torom umieszczonym wzdłuż krawędzi drogi. Przedział dla pasażerów osadzony jest wysoko, na konstrukcji opartej na dwóch palach, co pozwala samochodom jeździć pod nim.

Pasażerski przedział „płynie” ponad ruchem drogowym, natomiast samochody pasażerskie poruszają się pod autobusem. Ten transportowy wynalazek już otrzymał miano „genialnego”.

Ma to zwiększyć przepustowość i użyteczność przestrzeni na drodze. Jest to potrzeba szczególnie pilna, z uwagi na coraz bardziej zatłoczone miasta i rosnące zanieczyszczenia.

 

Tańszy, szybszy, ekologiczny

Choć ten futurystyczny środek transportu jest autobusem, na pierwszy rzut oka przypomina bardziej pociąg. Firma, do której należy koncept tego wynalazku przekonuje, że główną przewagą tego systemu jest dużo niższy koszt i konstrukcja, która pozwala na pokonanie trasy szybciej niż w przypadku metra.

– TEB działa jak metro, jednak koszty konstrukcyjne są niższe o jedną piątą. Budowa futurystycznego pojazdu ma być ukończona w ciągu roku – zdradza inżynier odpowiedzialny za projekt, Bai Zhiming.

Pojazd ma 7,8 m szerokości i 32 m długości, natomiast wysoki jest na 4,6 m. Najnowsza wersja TEB ma dużą, wybudowaną na dużej wysokości, windę, która pozwala na łatwy dostęp. W zależności od wersji, autobus może pomieścić od 900 do 1 200 pasażerów. Niektóre źródła wspominają także o liczbie 1 400 osób. Pojazd będzie mógł poruszać się z prędkością 60 km/h. Napędzany jest energią elektryczną.

 

Już w budowie

Szef projektu TEB, Song Youzhou przekazał chińskiej agencji informacyjnej Xinhua , że ich publiczny system tranzytowy przyciąga także zainteresowanie Francji, Brazylii, Indii oraz Indonezji.

Podczas wystawy firma pokazała model autobusu w zmniejszonej skali. Zapewniała, że pełnowymiarowa wersja autobusu już jest w budowie. Planuje się, że pierwsze testy „lądowego aerobusa” rozpoczną się jeszcze w tym roku w mieście Qihuangdao w północnej prowincji Chin.

Pierwotnie projekt został zaprezentowany w 2010 roku na 13. tym expo CHITEC. Występował wówczas pod hasłem „The Straddling Bus”, czyli „rozkraczony autobus”. Projekt jednak spalił na panewce. Nie mógł być rozwijany, ponieważ, , jak pisał magazyn internetowy Indian Tollways, nie był w stanie funkcjonować w rzeczywistości. Mimo to, przez „Time Magazine” został uznany jako jeden z 50 najlepszych wynalazków 2010 roku.

Amerykanie także pracują nad futurystycznym, bardzo szybkim środkiem transportu:

 

Źródło: Xinhua, gbtimes.com, i4u.com, tvn24bis
0 0 votes
Article Rating