Archeolodzy odkryli na pustyni w północnych Chinach grupę 10 stanowisk z pozostałościami cywilizacji sprzed około 5000 lat – informuje serwis internetowy Xinhuanet. 

Zespół archeologów odkrył na jednym stanowisku ruiny oraz rozmaite artefakty, świadczące o istnieniu na tym terenie starożytnej cywilizacji 5000 lat temu, a dalsze poszukiwania w okolicy doprowadziły do odkrycia kolejnych dziewięciu stanowisk z podobnymi znaleziskami.

Wśród znalezisk znajduje się duża liczba wyrobów z kamienia i ceramiki sprzed około 5000 lat. Jednym z najważniejszych artefaktów jest reprezentujący neolityczną sztukędzban sprzed 4500 lat, pomalowany przy użyciu czarnego i czerwonego barwnika.

Kamienne narzędzia wykonane z krzemienia oraz przedmioty z agatu zostały odnalezione przez archeologów na wszystkich dziesięciu stanowiskach.

Pustynia Badain Jaran jest znana z najwyższych na świecie stacjonarnych wydm piaskowych, których wysokość może dochodzić do 500 metrów. Między wydmami znajduje się wiele okresowych, wypełniających się wodą w okresie wiosennym jezior, z których część jest słona, a pozostałe gromadzą czystą słodką wodę.

Według archeologów, wszystkie odkryte przez nich stanowiska znajdują się w pobliżu takich jezior.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl
0 0 vote
Article Rating